| dedemic a întrebat:

Am o întrebare pentru voi. Vreau să cumpăr un ford mondeo din 2006 diesel, motor de 2000, are cineva să știu cum se comporta, dacă merită luat?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am auzit multe 'de rau' despre Mondeo 2.0 TDCI, insa am intalnit si proprietari de Ford, modelul in cauza, care erau foarte multumiti de masina lor.
De comportament pe sosea, pot spune ca e o adevarata limuzina, la fel ca si Focus, are suspensia pe brate independente inclusiv pe spate, chestie care o face foarte confortabila, si mai ales stabila.

| Wehrmacht a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Bai...deci si eu am citit pe forumuri despre mai multe marci(Audi, Skoda, Ford...etc) si iti zic, daca as da atentia la toate mi-as lua un golf 4 sau un logan.
Oricum este o prostie sa iei o masina SH si sa ramai fara bani in cazul in care ceva merge prost(inclusiv in cazul in care este vina ta) asa ca mai bine alege o masina care-ti place si ia-o pe aia.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Wehrmacht):

Mda... Dupa internet, Golf 4 TDI e o masina fenomenala.
Dar uite ca eu, dupa ce am luat permisul, si am umblat cu un ALH, am inceput sa ma satur de ele.
N-ai confort, n-ai stabilitate nici cat o Dacie Nova, si mereu ai cate un bec in bord, care sa-ti indice un defect (ESP, ABS, Airbag, contact pedala). Iti mai cade si vreun geam in portiera ca sar des din macara... Si aia e.
Un Focus 1.8 TDDI bate Golful pe orice plan, mai putin motorizarile care sunt la fel de bune, si protectia anticoroziva, unde Focusul 'mai are de invatat'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu prea multe despre masini, nu stiu detalii tehnice dar acum 1 an am mers cu un mondeo din 2006-2007.Stateam in dreapta, e silentioasa, comoda, suspensia foarte ok(am mers o buna bucata pe drum de tara, cu cratere in asfalt). Stiu ca de obicei fordurile sunt rezistente si te duc cativa km buni.Nah ti-am spus din experienta mea de pasager big grin BAFTA

| Utilizator1234 a răspuns:

Am condus un Mondeo 2.0 TDCI din 2005 pentru o perioada de ~6 luni. Motorul e potent, silentios pentru un diesel si un consum decent (8% urban; 6% extra - condus domestic). Ca la multe Ford-uri, si acesta a avut problema cu injectoarele. Un injector a inceput sa-mi dea missfire la >3500 rpm in trepte superioare si imi taia injectia de tot.

Foarte spatioasa, interior decent si ergonomic dar cu mult plastic si dotari suficiente (pentru mine). Destul de confortabila ca suspensii, inconfortabila la scaune. Tinuta de drum exemplara pentru o masina mai noua, cu feedback suficient de la drum, nu foarte sportiva in viraje unde ai evident torque-steer de la tractiune. Oricum, masina e o limuzina setata pe confort, iar pe mine chiar nu m-a deranjat acest lucru. Mie mi-a trecut faza cu masinile sportive si zdruncinaturile lor care-mi mutau rinichii din loc.

Mai intervine problema intretinerii pentru ca un mecanic bun de Ford e mai greu de gasit. Dar daca ai banii necesari sa o intretii corespunzator, parerea mea ca e o masina foarte buna. Si spun asta ca fan al masinilor vechi care are o mare problema cu masinile mai noi si tinutele lor insuportabile de drum, confort si mai ales fiabilitate.