| elenapacos99 a întrebat:

Buna,am o tema tampita la Educatie Civica si am nevoi de un nr de identificare auto.Nu conteaza daca e corect sau nu, doar sa fie scris acolo dar nu prea stiu despre ce e vorba si nu pot inventa unul.Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Buna.
Nu stiu daca se refera la numar de identificare sau numar de inmatriculare.
Un numar de inmatriculare ar fi GJ 46 PIC, iar un numar de identificare UU1R11711J6541876.

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Numerele de identificare auto sunt scrise pe plăcuţele acelea din faţa şi spatele maşinilor.

Îţi voi da eu câteva exemple:
B 15 LDC
IF 23 MXX
CS 43 HTS
TM 01 ILK
IS 13 OWQ
BN 66 PPK
GJ 01 PIK
CJ 20 WER
BH 67 GHJ
BT 87 HGC
CT 98 TWR
MS 66 HJS

CT, MS, IS, BT, B, etc, acestea sunt prescurtările de la judeţe.

O seară frumoasă!

| Ardeleanu_Crina_1993 a răspuns:

B 48 NER. Primele litere vin intotdeauna de la judet, deci in loc de B poti scrie orice prescurtare de judet.