| fyfa a întrebat:

Buna am si eu o intrebare daca ma poatete ajuta cineva.
Am un opel zafira de 1.8 cutie automata si instalatie gpl de cand a venit frigul cand trece de pe benzina pe gaz moare motorul cam de 2 sau 3 ori dupa aia nu mai am probleme doar cand accelerez dintr-o data atunci trece automat pe benzina
caca a mai patit cineva va rog sa ma lamuriti si pe mine.
MULTUMESC

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa-i dai timp sa se incalzeasca apa.Vaporizatorul(plosca) de gaz are nevoie de caldura.La mine se facea ghiața pe vaporizator si apoi se oprea motorul.
La unele modele nu trece pe gaz daca apa nu este calda.

| fyfa explică (pentru anonim_4396):

Trece automat cand apa ajunge la 30 de grade si nu-mi face figuri doar acum de cand a venit frigul

| fyfa explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu am mers 60 de km pe benzina si cand l-am comutat pe gaz tot asa se intampla moare motorul deci nu e de la apa

| anonim_4396 a răspuns (pentru fyfa):

Incearca sa cureti instalatia.La mine dupa 2 ani de mers am scos din plosca o ceasca de noroi.
Du-te cu ea la cineva care se pricepe.
Din cand in cand mai trebuie reglata.
Eu o reglam la ureche din suruburile de pe plosca, consuma mai mult dar mergea mai bine pe gaz decat pe benzina.

| fyfa explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa zic dar de o luna am facut tot motorul ca s-a rupt distributia si am schimbat si antigelul.
ma gandesc sa bag solutie de curatat instalatia de racire si atunci curat si vaporizatorul nu stiu ce sa zic o sa incerc intre sarbatori

| anonim_4396 a răspuns (pentru fyfa):

Vaporizatorul pe partea de gaz nu de apa.
Are un capacel pentru curatat.

| fyfa explică:

Trece automat la 30 de grade si nu-mi face figuri doar la rece