| jessyca_5795 a întrebat:

buna. am si eu o problema, unchiul meu mi-a lasat o masina dar el este plecat in italia, masina mi-a lasat-o fara acte dar mi-a trimis copiile dupa acte, pot sa circul cu masina asa cu copii? actele sunt in regula dar sunt copii. dau funda pentru un raspuns rapid

Răspuns Câştigător
| Mythos a răspuns:

Daca nu sunt copii legalizate si daca nu ai un contract de vanzare cumparare datat cu max. 15 zile inainte de data la care te opreste politistul primesti amenda pentru ca n-ai acte si 'bonificatia' de puncte pe permis (cred ca se ridica si permisul, dar nu sunt chiar sigur). Si primeste si el amenda ca ti-a incredintat-o fara acte. In fine, daca ti-a trimis copie legalizata dupa talon, e ok. Poti circula cu o copie ordinara dupa asigurare si cartea de identitate, dar nu dupa talon. Daca e talon strain, declari ca ti-a fost furat in ro, iti da politia o dovada cu care sa circuli ceva vreme dupa care spui ca l-ai gasit.

7 răspunsuri:
| bogdanel7 a răspuns:

Nu poti. Ori originalul, ori copii legalizate la notar undeva.

| laurentiu a răspuns:

Si cand te opreste politia ce ii dai copiile? laughing
pai poti sa te alegi cu permisul suspendat!
asa oricine ar lua copiile la ei si originalul acasa, dar ca sa circuli cu ea iti trebuie talonul masini original, si rca-ul, eu zic mai bine sa nu te aventurezi daca vrei sati pastrezi permisul!

| yoo23 a răspuns:

Nu, nu poti sa umbli. iti trebuie originalul mereu cu tine.

| taliban a răspuns:

Nu poti sigur

| Mangoo a răspuns:

salut!

cred ca mai bine ai intreba un politist rutier. asa vei fi sigur/sigura si vei calatori linistit/linistita

bafta...

pa

| SmecherutzuTau97 a răspuns:

Da poti sa circuri fara probleme.

| Ment a răspuns:

Nu poti circula doar cu copiile... Mi-am incercat si eu norocul si rezultatul a fost o amenda de 200 de lei (asta pentru ca am platit-o pe loc, in caz contrar e 400).