| gabi659 a întrebat:

Buna, am un audi a3 2.0tdi si mi-am luat recent un filtru sport, doar filtru nu tot kitul, vreau sa stiu pentru ce e furtunasul din poza? Cand astup gaura furtunasului masina se ineaca si se opreste https://ibb.co/d4c3Mrw
https://ibb.co/FY1nFSg
Am inteles ca face vacuum, precizez ca masina de la 100 in sus nu mai trage

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Furtunasu ala acolo trebuie sa ramaina. Daca il elimini o sa ai probleme cu motoru. Ala mentine o presiune constanta a aerului la motor, ajuta sa se faca amestecul corespunzator etc.

Deci fara ala scade puterea motorului, asa cum spui si tu ca nu mai trage.

Ce se intampla daca te iei dupa "meseriasii lu peste prajit " si pui surub la furtunul de vacuum?

- Scade puterea, asta deja ai vazut si tu
- Motorul face zgomot, diferit, adica face altfel de zgomot, daca nu ma insel parca ai spus ceva si de asta.
-Se aprinde lumina la bord check engine, asta daca nu o ai deja aprinsa.
-Masina poate sa nu porneasca
Cam astea arf fi posibile simptome, ori poate ar mai fi si altele.

Pe scurt masina aia nu poate functiona prea mult timp fara sistemul asta de vacuum, la un mom dat se duce de suflet. Dar tu fa cum crezi, este masina ta, banii tai.