| Pop_Razvan_1995_bJ1i a întrebat:

Buna,
Am un audi a4 b5 an '98 1.6 benzina, si am o problema, dupa ce se incalzeste motorul, in timpul mersului temperatura apei este la 90 de grade, dar daca stau la relanti observ ca urca (trece de 90, nu am stat sa vad la cat ajunge maxim ca opream motorul sa nu se intample ceva mai grav) dar daca pornesc iar din loc cu temperatura apei ridicata observ ca scade iar la 90, deci in timpul mersului 90, relanti peste 90, iar mers 90, ce sa fie, vascoculpa, bimetalul, termostatul?
Multumesc!

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Termostatu nu mai fctioneaza corect,trebuie sa-l schimbi,restul nu e nimic ce spui tu ozn-urile alea bimetalu, vasocupla laughing Cand a crescut temp de cele mai multe ori aia e cauza, rar sa fie de la ventilatoare sa zicem ca nu mai merge, de ai ventilatiare electrice se pot arde si normal temp la apa se ridica, in rest pompa nu, cam aia e tot Termostatu.

| xerxes1 a răspuns:

La cat este de veche sigur ar trebui curatat circuitul de racire, inlocuit tot lichidul si pus un termostat nou.
Uneori chiar si radiatorul este atat de colmatat incat isi pierde eficienta.
Iarna nu-ti dai seama, dar vara daca stai in coloana sau urci la deal urca si apa.
Acul de la temperatura trebuie sa stea fix pe 85-90 de grade.

| dolion a răspuns:

Sigur termostatul... în mers se face răcire forțată și scade temperatura. Pe loc, ar trebui ca la creșterea temperaturii, termostatul să deschidă circuitul mare, adică cu trecerea prin radiator.

| Madalyn9966 a răspuns (pentru dolion):

Nui termostatu și le mine ie la fel și am scinba 2 termostate și tot asa

| Andrei545B a răspuns:

Depitmetrul sau termostatul, oricum e o problema care se depisteaza mai greu, du-te la un mecanic sa o puna pe un tester si iti spune exact care e problema