| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am un ford focus 2001 si am schimbat cd playerul cu unul jvc dar nu imi functioneaza doar cu cheia in contact, se poate face sa functioneze fara cheie?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Playerele au doua fire de intrare +12v, unul permanent, si unul prin contact. Unele playere pornesc fara contact, altele nu.
O solutie ar fi sa identifici cele doua fire de + ale playerului (galben si rosu la mufele aftermarket), si sa le conectezi impreuna, pe pinul de +12v permanent, de la mufa masinii.
Banuiesc ca masina are mufe ISO, deci pinul pe care gasesti curent permanent ar trebui sa fie A4
https://upload.wikimedia.org/......ut.svg.png
Am intalnit insa masini la care pinii de + erau invers, adica A4 prin contact, A7 permanent.
Du-te la un electrician daca nu te pricepi, ca electrica auto poate duce la incendii, daca nu stii ce faci.
Este posibil sa iti consume putin din baterie, datorita alimentarii continue, insa daca masina e folosita aproape zilnic, nu se intampla nimic, nu sesizezi minuscula pierdere de curent.

| Caine1122 a răspuns:

Cel original mergea cu cheia in contact nu prea cred. Pentru ca totul este pornit din cheie gen tu cand ai bagat cheia ai pornit intrerupatoru pentru curent. Incearca sa faci vreo manarie sa il conectezi la baterie ceea ce e cam aberant. Si in primul rand dc vrei sa nu ai cheia in contact?