| Manea_Mmr_Maryus_1988 a întrebat:

Salut..am un ford focus din 2001. Poate sa ma ajute cineva cu o problema? nu mai functioneaza inchiderea.trebuie sa incui fiecare usa in parte

1 răspuns:
| Tomicox99 a răspuns:

Salut,
problema de care te-ai lovit, este una des intalnita la Focus...in interiorul usii se acumuleaza destul praf si apa care pot bloca sistemul in sine.
rezolvarea ei consta in demontarea fetei de usa de la portiera soferului si a incuietorii... apoi se curăţa microcontactele dinăuntru, parcă 3 la număr.
trebuie sa ai ceva rabdare, pentru a curata foarte bine contactele dar si acuatorul...
totodata demontezi si telecomanda de la cheie si cu un WD40 cureti interiorul, incerci sa indoi in sus lamelele de contact dupa curatare, chiar inlocuiesti bateria.