| Xdye21 a întrebat:

Am un Golf 4 1.9 tdi Alh 90 cai putere și am o problemă. Am fost la 2 service-uri auto fiindcă mi se descărca bateria, bateria fiind nouă. Mașina încarcă bine, problema nu este de la baterie, amândoua service-uri auto mi-au spus că bateria nu este bună, am până acum 2 baterii noi, o Varta silver de 77 amperi si Caranda tot 77 amperi. Este un oraș mic și nu am la ce mecanic să mă duc. Poate un sfat m-ar ajuta. Multumesc!

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai ceva ce "fura" curent.
Vezi daca nu raman aprinse becurile din: portbagaj, torpedo, parasolare, portiere.
Ca sa nu ramai fara curent, pana rezolvi problema, demonteaza o borna cand lasi masina mai multe ore, iar cand pleci, o pui la loc.
Daca ai vreo alarma sau "casetofon" neoriginale, pot fi alea problema.

| Xdye21 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Asta am facut, am scos borna de câte ori nu am mai avut nevoie să plec cu ea. Nici un mecanic nu mi-a spus până acum cauza.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Xdye21):

Ai nevoie de un electrician auto, nu de mecanici.
Mecanicii stiu foarte putina electricitate, cat sa schimbe piese.
La tine e nevoie de masuratori pe care doar electricienii stiu sa le faca, ca sa depisteze circuitul care consuma curent.

| Xdye21 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc pentru răspuns.

| cyberalex a răspuns:

Înainte de toate trebuie făcuta o diagnoza serioasa la instalația electrica (Maga Macs 77 de exemplu).
Problemele pot fi: cablaj (scurt spre masa, cabluri neizolate, etc), senzori (scurt spre masa), umezeala, etc.

| Xdye21 explică (pentru cyberalex):

Multumesc pentru răspuns!