| shurubeluuuu a întrebat:

Scuzati categoria, nu stiu daca am nimerit-o bine! Anyway...Pe 22 noiembrie am cumparat o baterie, BOSCH cica happy pret 250 ron, 56Ah,iar masina un golf 4 2002 1.6 16v azd! Toate bune si frumoase,am facut garantia, etc etc! Toate pana pe 15 ianuarie....cand culmea,bateria moarta intr-o dimineata! Am sunat la magazinul de unde am cumparat-o si mi-au zis sa ma prezint la ei a doua zi! Am mers la ei,m-au trimis la un service autorizat de ei,eu facut test la baterie si pe bon scria "defect,schimba"! Zis si facut, mi-au schimbat bateria! Am plecat fericit acasa! Fericirea mea avea sa se termine pe 12 martie (luna asta) cand...iar m-a lasat bateria! sad Am sunat iar,aceasi procedura,aceleasi acte! M-au trimis la acelasi service pentru test baterie si acelasi rezultat "defect,schimba" Cand am ajuns,m-am certat cu baiatul acela de la magazin,pe fondul ca imi spunea ca masina mea (cuum,golfulețu' meu? ) fura curent si ca imi seaca bateria,avand un consumator ascuns! Cand am auzit asemenea chestie(plus ca mi-a argumentat ca a patit la un S class ca fura curent,iti dai seama,S ),am luat legatura cu mecanicul meu,care e si electrician auto,si i-am spus! M-a chemat la el,mi-a facut ce mi-a facut pe la borne cu un aparat si a spus "masina ta nu fura curent, nu are consumatori ascunsi"! Acum nu stiu deloc ce sa fac! Baieti de la magazinul cu pricina au spus ca nu li s-a mai intamplat ca in 3 luni sa schimbe doua baterii pe aceasi masina! Sa fie masina de vina? A mai intalnit cineva asta? Va rog,deja sunt la capatul puterilor,si daca trag linie sub cheltuielile cu bateria asta, ajung la aproape 400 ron (drum,plus o amenda ca trebuia sa ajung la timp ca inchideau)! Orice sfat,idee! Pana la urma bateria oricum mi-o schimba,dar nu vreau ca peste o luna si jumatate sa o iau iar de la capat! Le-am propus sa le ofer diferenta pentru o alta baterie,alta marca,alt brand,dar nu vor! Macar sa stiu ce sa fac! Renunt la baterie sau fac investigatii la masina! Apropo,e vorba de un BOSCH negru(multi mi-au zis ca nu sunt bune )! Aaaa da, si altceva...alternatorul e super ok, incarca cu lopata

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Imprumuta bateria cuiva, si vezi daca patesti la fel.
Si eu sunt de parere ca ai un consumator ascuns, cum ar fi becul din portbagaj sau torpedo, radio montat necorespunzator, alarma sau inchiderea defecte.

| OldSoul a răspuns:

Posibil sa ai montata o alarma care consuma foarte mult curent cand e activata (dupa ce ai incuiat masina), sau de exemplu lumina din torpedou defecta si ramane mereu aprinsa.
Sau daca ai subwoofer, cam ala ar fi problema...

| shurubeluuuu explică:

Nu am alarma pe mașină! Becurile sunt verificate, casetofonul e legat pe contact, fara cheie nu pornește! Totusi, am avut înainte rombat si m-a ținut 4 ani si dintr-o data a aparut consumatorul ala secret! Nu am statie pe mașină!