| Marya_Anna_1996_eGu3 a întrebat:

Bună, Am un Golf 4 cumpărat de 2 zile, nu am verificat casetofonul sa văd dacă merge nici nu avea am ajuns acasă și când sa montez casetofonul supriza am găsit un fir ieșit din mufa și era izolat firul e albastru cu gri... Am nevoie urgenta de răspuns.

Răspuns Câştigător
| nda a răspuns:

Ai incercat sa vezi daca iti merge casetofonul? adica ai bagat mufa aia chiar daca e rupt un fir? incearca, e posibil sa-ti mearga. daca e izolat inseamna ca cineva l-a anulat ca nu e nevoie de el. daca nu iti merge si crezi ca e din cauza acelui fir roaga pe cineva sa-ti lege firul in mufa pentru ca trebuie scos terminalul si e putin mai complicat. cel mai bine sa nu faci manarii pe acolo ca poti sa-ti strici ceva la partea electrica si e nasol, mai bine cumperi mufele alea ca nu sunt scumpe, vreo 20-30 de lei cel mult.

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Conform culorilor acel fir este de al iluminarea playerului.
La cele originale, si chiar la unele aftermarket cand pornesti luminile se aprind si butoanele playerului, acel fir era alimentarea acelor butoane.
Doar ca playerele astea aftermarket difera uneori la fire, si de asta unii le mai anuleaza pe cele care nu corespund sau nu sunt strict necesare.

| AnthonyWhite a răspuns:

Nu prea cred ca o sa gasesti un raspuns aici...
cauta un electrician auto si o sa te ajute.
dupa parerea mea nu ar costa nici mult.