| Xela90 a întrebat:

Bună dimineața, am o întrebare în legătură cu mașina ford focus 2008, am verificat siguranțele alea mici și nu era niciuna arsă, dar alea mari nu știu dacă trebuie verificate, am mufa de brichetă arsă că mi-a ieșit fum dinăuntru, când am băgat camera de filmat ieșea fum și am scos dar nu mai merge, înainte de asta era mizerie da era ca și topit și a mers, oare e de vină mufa? Aștept răspuns cu stima, numa că mașina e din Italia.
Să știu dacă comand mufa sau nu.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e topita, comanda alta.
Ar trebui sa vada un electrician care e problema, pana nu iei foc.

| RxTx a răspuns:

Pe camera la cat scria că se alimentează?
Tu știi câți volti ai in acea mufa când este motorul furat? 14, 5

Vezi că e posibil chiar în spatele mufei să aibă o siguranță

Trebuie scoasă mufa că să vezi și cum mai arată cablul

Vezi că e posibil sa se fi întrerupt chiar cablul să se fi topit să se fi dezlipit de mufa

| Xela90 explică (pentru RxTx):

12v avea camera de filmat dar la mama mașina nu are nimic și nu știu ce volți are, a mea a mers de câteva ori până simțeam eu niște fum nu știam de unde vine și odată a ieșit fum dinăuntru ioi sa topit și camera de filmat.

| RxTx a răspuns (pentru Xela90):

Asta s-a întâmplat.a venit 13v camera ta are o dioda zener care da foc la camera daca îi bagi 14 in loc de 12
Așa că e normal sa se ardă
Plus că există posibilitatea să fi greșit chiar polaritatea
Să fi inversat plusul cu minusul
Iar asta poate provoca un incendiu mai.mare