| catalin2k a întrebat:

Am un Opel Astra g 1.7 tdi caravan izuzu, an 2000.
Aș dori să schimb antigelul, dar nu știu exact cum se face aerisirea. Ce am citit pe alte forumuri lumea zicea că mașina își face singura aerisirea mai exact să încălzesc bine mașina că sa deschidă termostatul și sa fiu atent la vasul de expansiune când se golește sa completez cu antigel. Este corect sa fac așa sau este alta modalitate?
Știu că la alte modele au ceva supapa deasupra radiatorului de răcire pe care îl desfăceam că sa elimin aerul de pe instalație.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Salut!
Teoretic aerisirea se face numai cu o instalatie speciala, in service.
Practic insa, vasul de expansiune este pozitionat sus, iar in motor nu prea ramane aer, aerisirea se face singura. Deci golesti linistit instalatia, apoi il pui cu rabdare pe cel nou, tii motorul pornit sa iasa din aer, completezi... Semnul de pe vas este pentru nivelul antigelului la cald, tu poti sa pui un pic peste acel semn, pentru ca antigelul pus de tine e rece, si oricum mai trebuie sa iasa niste aer din motor.
Aerisirea incepe si inainte de deschiderea termostatului, pentru ca majoritatea termostatelor au o gaurica prin care circula putin antigelul si cu motorul rece.