| anonim_4396 a întrebat:

Opel Astra g 1.7 DTI dispare antigelul din vas in timp de 4 zile cand masina sta pe loc. Vasul nu e spart. Sunt verificate furtunurile. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Verifica uleiul, daca gasesti in el o crema maronie, inseamna ca ai garnitura de chiuloasa dusa, si trebuie inlocuita urgent.
Daca in mers iti abureste parbrizul sau apare abur in habitaclu, e spart radiatorul de incalzire.
Daca nu e nici una din astea, pune un carton mare sub masina pe timpul noptii, iar dimineata vezi daca se pateaza cu antigel, asa o sa-ti dai seama macar in ce zona pierde, iar pe un elevator incepi sa cauti cauza in acea zona, daca ai scuturi le demontezi, etc.
Daca nu ai nici macar garaj, e cam imposibil sa rezolvi singur.

| Assu53 a răspuns:

Aoleu mareee griijaaa. daca esti sigur ca nu curge pe nicaieri inseamna ca ai garnitura de chiuloasa rupta si iti baga antigelul ori in capul pistonului ori in baie. ia scaotei joja de la ulei si verifica-i nivelul sa vezi daca a crescut sau nu. si desfai si busonul de la ulei si uitate sa vezi daca ai cumva un fel de spuma galbuie asa, daca da inseamna ca asta e. du-te neaparat la service nu sta ca faci praf motorul happy

| marian7474 a răspuns:

E nasol ai garnitura de chiuloasa nasoala ti-l baga in baie am patit-o