| Ancaandra a întrebat:

Am un prieten care trebuie sa schimbe permisul. Ce acte ii trebuie? Dar dacă are amenzi neplătite poate fii vreo problema?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca are amenzi neplatite nu are probleme, ca cei de la permise nu tin evidenta amenzilor. Doar daca trebuie sa ia vreo adeverinta de la primarie.
Documentele necesare le gaseste pe "Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (judetul). Permisul costa 68 lei.
O cerere inaintata de titularul permisului;

Actul de identitate, atat in original, cat si in copie;

Dovada achitarii contravalorii permisului de conducere. Plata se poate face atat on-line prin intermediul internet bankingului, cat si la orice ghiseu de banca. Contravaloarea permisului este de 68 de lei;

Permisul de conducere vechi.

Avizul medical care demonstreaza ca soferul este apt pentru a conduce in continuare. Acest aviz este, de fapt, cel care poate pune cele mai mari probleme in cazul reinnoirii permisului de conducere.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu au treaba amenzile. Are nevoie de fisa medicala și permisul vechi. Cred ca acum taxa se poate plăti pe loc la politie

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Da, se poate plati direct la ghiseu sau online.