| vadvilko a întrebat:

Buna am un scuter yamha mbk de 49 si trage dar daca il ridic de spate roata se invarte ma poate sfatui cineva ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Fa-i ce ti-am spus schimba rolele in variator si cureaua! Salut!

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai ramane partea din spate a variatorului (ambriajul rotativ) sau sunt de vina semeringurile de la cartere

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Fii mai explicit, te rog reformuleaza, problema ta!

| vadvilko explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Am un scooter yamaha de 49 si nu trage nu pleaca din loc numai pe loc drep daca este un pic de panta nu merge

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru vadvilko):

Daca se accelereaza nu mi-ai spus, incearca sa-i schimbi repede rolele si cureaua iar daca nici asa nu pleaca, contacteaza-ma, prin mesaj!

| vadvilko explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Da se acel, ereaza da sa plece dar nu are sprint

| vadvilko explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Am facut exat ce mi-ati spus si tot nu pleaca sa fie din carburator?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru vadvilko):

Scoate-i bujia si spune-mi ce culoare are!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Schimba-i si filtrul de aer! Dupa ce faci reglajul carburatoruilui, si schimbi filtrul de aer si tot nu trage, toata treaba poate fi din ambreiaj! Acolo trebuie sa schimbi arcuirile mici din ambreiaj si arcul mare de contrast cu acelaeasi culori, pe care le vezi doar dupa ce demomntezi ambreiajul, complet! Foarte posbil sa fie uzura si ferodoul sabotilor de la ambreiaj, clopotul mai putin! Ca sa demontezi ambreiajul ai nevoie de chei speciale dar poate te descurci intr-un fel!

| vadvilko explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Am schimbat ambreiajul

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru vadvilko):

Fa-i ce ti-am spus schimba rolele in variator si cureaua! Salut!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Pe carburator ai doua suruburi cel de pe centru este cel pentru relanti, cel de pe dreapta(inclinat, semiingropat) este cel de amestec, cel de amestec il strangi de tot apoi il desfaci 1, 5 ture, apoi reglezi relantiul!

| vadvilko explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Bujia ii ok o sa fac aia la carburator si o sa va zic ce simtomr are dar de unde sunteti nu l-as putea aduce la dvz?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru vadvilko):

Nu sunt in tara, am plecat de multa vreme de pe acolo! Tu incearca pe cat posibil sa faci ce ti-am scris, cauta sa sufli si jigloarele din carburator spala si carburatorul! Fa-i si reglajele exact asa cum ti-am explicat, trebuie sa mearga pana la urma!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru vadvilko):

Nu mi-ai spus ce culoare are!

| vadvilko explică:

Si nu trage ma scuzati