| anonimdincluj a întrebat:

Salut. Cum se regleaza surubul acela de la acceleratie de la scuter? Cand il destrang se aude motorul mai incet si nu se mai invarte roata spate, cand il strang se invarte roata spate dar se aude ca si cum motorul ar avea putere mai mare. Oare ar trebui sa il strang mai tare? In momentul acesta surubul acela de la acceleratie e destul de destrans

Răspuns Câştigător
| BlogdeInstalatii a răspuns:

Reglarea surubului de accelerație din scuter se poate face prin ajustarea poziției surubului de accelerație de pe carburator. Surubul de accelerație controlează cantitatea de aer și combustibil care intră în cilindri, afectând astfel puterea motorului.

Pentru a regla surubul de accelerație:

1. Asigurați-vă că scuterul este oprit și rece pentru a evita arsuri.
2. Localizați surubul de accelerație pe carburator. Acesta ar trebui să fie situat în partea de sus a carburatorului și să aibă o cheie sau o șurubelniță pentru a-l regla.
3. Utilizați o cheie sau o șurubelniță pentru a roti surubul în sensul acelor de ceasornic pentru a crește accelerația, sau în sens invers acelor de ceasornic pentru a reduce accelerația.
4 După reglare, porniți scuterul și verificați dacă accelerația s-a schimbat după cum doriți.
5. Dacă este necesar, repetați acest proces până când accelerația este setată la nivelul dorit.

Este important să țineți cont că acest proces poate varia în funcție de modelul scuterului dumneavoastră, este recomandat să consultați manualul de utilizare sau să contactați un mecanic calificat pentru asistență.

| anonimdincluj explică (pentru BlogdeInstalatii):

Mulțumesc frumos! Și ca concluzie, învârtirea șurubului în sensul acelor de ceasornic mărește viteza/puterea scuterului?

| BlogdeInstalatii a răspuns (pentru anonimdincluj):

Da.