| Miha_Miha_1991 a întrebat:

Am un seat arosa 2004 si recent am fost sa imi bag freon, clima mergea cat de cat, dar compresorul de la masina mea nu mai avea putere ( era slăbit ), iar zilele astea a murit de tot. Nu mai imi baga deloc! Ce problema ar putea fi?

1 răspuns:
| DEXTERy2k a răspuns:

Daca a murit, a murit. Nu se repara. Trebuie schimbat. Ca sfat: ai grija mare unde il montezi. Sa le spui la aia la service (la service autorizat) sa curete instalatia de pilitura de fier altfel si cel nou va avea aceeasi soarta si la garantie nu o sa il poti da. Sau il dai si iti zic ca au gasit pilitura de fier in compresor si nu e din vina lor. deci pe scurt: il cumperi, mergi la un service autorizat, soliciti curatarea instalatie de pilitura si bagi solutii si freon curat, te uiti pe factura sa fie scrisa si aceasta chestie "curatare instalatie AC"...la o observatie ceva poate sa scrie ca s-a curatat si pilitura sau ceva de genul si in rest snatate. Nu ar trebui sa ai probleme!