| Denila123 a întrebat:

Salut, cand se defecteaza compresorul ac la masina ce simptome sunt?
La mine nu mai baga rece, am mers sa bag freon si conducta la calorifer ac se raceste foarte putin.
Care ar fi problema?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand se defecteaza compresorul, nu raceste deloc sau raceste (slab ori bine), dar se aud zgomote naspa.
Ai mers sa pui freon la un cizmar, presupun. La un mecanic cu aparat special, nu iti pune freon fara constatare. Asa ma apuc si eu sa fasai putin pe la conducte, iti iau 300 de lei si la sfarsit dau din umeri, daca nu merge.
Cel mai des defect la compresoarele AC este cuplajul. Fie cedeaza ambreiajul, fie se arde bobina.

| Denila123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut
La mine merge cuplat non stop nu decupează acel termostat
Și plus de asta cizmar asa sa-i zic mi-a pus mai mult ulei în freon și sa fărâmă de tot compresoru