| tdy a întrebat:

Buna, Am Un vw passat 4 din 96, da stiu e piesa de muzeu dar ar trebui să meargă inca. Deci problema e ca nu trage deloc, de cand am cumpărat-o tot asa face. Nici la pornire nu e deloc in Putere, zici ca nu primește motorina sau eu stiu. Masina se bloca înalte la 120, i-am schimbat turbo cu totul, furtunașe sa nu fie problema ca scapa presiune, egr, si toti senzorii care i-am văzut. De cand l-am schimbat turbo si egr-ul ( acum ultima dată) se blocheaza la 140. Deci pur si simplu motorul nu trage mai mult de atât. Dacă o opresc si pornesc din mers se simte ca trage mai bine dar iar tot până la viteza aceea. Deja de multi ani, ce poate fi?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iti intra motorul in limp mode.
Cel mai frecvent se intampla asta de la furtunase de vacuum sparte, ori actuator turbina blocat.
Asta doar in teorie. In practica, am condus multe b4-uri, in stare de la acceptabila la foarte buna, si nici nul nu "misca" mai mult de 140km/h. Sunt masini grele (si mari), iar 1.9 TDI nu prea e un motor sportiv.

| tdy explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Bun. Înțeleg că e in limp.mode. furtun nu exista spart ca le-am schimbat toate. Turbo la fel. Si am uitat sa zic ca nici nu prea accepta tester.
Si referire la.ce ai spus despre b4. Am 5 nu Un singura. 4 merg cu 170 care e viteza maxima ( 175 ) de fabrica. Deci are probleme.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru tdy):

Verifica daca functioneaza actionarea wastegate-ului. De acolo poate fi limp mode, daca nu scoate gazele din turbina la o anumita turatie, depaseste limita de siguranta pe care o accepta computerul, si de aia baga motorul in limp, altfel s-ar putea sparge.