| Carmen0809 a întrebat:

Bună! Am un vw polo pe benzina din 2018. Astăzi dupa o stationare de 30 minute, la pornire in bord a aparut martorul EPC apoi si check engine. Cand acceleram de la 1000 si ceva pana ce treceam de 2000 de turatii masina vibra foarte tare. As putea asemana cu acele momente cand e subturata si iti moare motorul. Accelaram, ea vibra tare si simteam ca prinde viteza insa mult mai greu decat inainte. In plus aparea notificare in bord ca nu se poate activa sistemul start-stop (ceva de genul acesta). Ce credeti ca are si mai important este ce am facut gresit de s-a intamplat asta?

1 răspuns:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Nu prea ai cu ce sa fii gresit ( presupun ca schimburile de ulei si filtre o fost facute cand trebuie si ca nu folosesti benzina din santuri). E o masina moderna cu multa electronica din pacate, poate s-o stricat un senzor, o picat o bobina, s-o dat peste cap ceva in computer, etc de masina merge asa. Cel mai sigur o duci la mecanic. Faptul ca lasi masina 30 min pornita si stationara nu ar trebui sa cauzeze probleme deloc.