| borsamm22 a întrebat:

as dori sa stiu de ce pedala de ambreaj este foarte tare, iar de multe ori cand bag in a-2-a, caraie, iar in ultimul timp intra mai greu si in celelalte viteze, cateodata. Ieri de exemplu intra foarte foarte greu, iar ambreajul era foarte tare, am ridicat capota si am pus putina vaselina pe cablul de ambreaj, si si-a dat drumul putin si nu mai caraia cand introduceam intra-doua. Dar dupa vreo 2 ore iar a inceput sa fie ambreajul tare. Am oprit masina si am apasat si lasat ambreajul de mai multe ori si parca iar si-a mai dat drumul. Oare sa fie cablul de ambreaj, necesita schimbare sau sa-l gresez bine cu vaselina sau ulei sau este placa de presiune sau ambreajul. Vreau sa zic ca ambreajul nu este dus merge bine.

Răspuns Câştigător
| CosminALX a răspuns:

Apasa-l pana la "fund"/podea si nu o sa mai "caraie". Daca tot o sa-ti mai faca aceasta probleme du-te cu ea la un service sau un mecanic autorizat (nu panarame cu 8 clase) si in cel mai rau caz o sa-ti schimbe pedala cu tot cu cablu.