| PleseaJ a întrebat:

Cine imi spune si mie care ar fi cea mai usoara varianta pentru a ma obisnui cu ambreajul zilele acestea am avut prima mea lectie de "sofat" cu tatal meu iar m-am descurcat cat de cat ok numai ca mi s-a oprit motorul de vreo 2, 3 ori iar nu stiu eu pentru prima data nu am simtit nici o diferenta la pedala de ambreaj adica mai tare sau moala. Astept Raspunsurile Voastre.Multam

Răspuns Câştigător
| RS4 a răspuns:

Trebuie sa iti explice cum sa faci! la pornirea de pe loc, turezi usor motorul cu ambreiajul apasat la podea, apoi ridici usor ambreiajul pana masina incepe sa mearga, il ti in acel punct pana masina face 2-3 metri, apoi il ridici usor pana sus! incearca asa! bafta! asta e cel mai greu, la schimbarea dintr-o trapta in alta tot asa il apesi la podea, dai treapta superioara, ridici usor piciorul de pe ambreiaj si apesi acceleratia! bafta!

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti explice cineva foarte bine ce trebuie sa faci si cand. In al doilea rand trebuie sa exersezi si iti va intra in reflex chestia cu ambreajul, daca te urci doar o-data nu ai cum sa inveti, o sa iti intre in reflex totul dupa aproximativ 500 de km ca sa intelegi foarte bine ce si cum, daca vrei sa conduci babeste poti conduce si 100 de km si apoi sa pleci singur cu masina. Oricum cea mai mare experienta o capeti atunci cand esti singur in masina sau cu persoane fata de care vrei sa demonstrezi ca esti bun asta se intampla in totdeauna!

| necdannec a răspuns:

Sal.
Tu zici ca a fost OK cat de cat. As vrea sa stiu si parerea lui taicatu.
Cat Despte ambreaj? Cum ai invatat sa mergi la tualeta, dupa care sa te imbraci singura, sa mergi pe bicicleta, etc la fel vei invata si asta. Experienta se invata pe pielea ta nu pe spusele amicilor.
Succes si nu-l brusca (ambrajul ) laughing