| Maria_Kary_1994 a întrebat:

Buna, as vrea sa imi iau Mercedes-Benz E class 200 T BlueTEC 7G-TRONIC W212 2013, 220 546 km, Diesel, 180 cp cu 9 700 EUR. Este scumpa intretinerea? Ce ar mai trebui sa stiu despre aceasta masina inainte sa o cumpar?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E un Mercedes, normal ca e scumpa intretinerea

suntserios
| suntserios a răspuns:

@CristiDinBucuresti ma uimeste zilnic cum nu reuseste efectiv sa intelega intrebarea...

pai mai CristiDinBucuresti cum spanac sa fie noua masina din 2013? Numai tampenii raspunzi

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doar o intrebare masina este nouă sau second hand?

| relian a răspuns:

Intretinerea este la fel ca la oricare alta masina.Deci depinde ce intelegi tu prin intretinerea unei masini.Cauta si afla cei aia intrebtinerea unei masini, apoi vei vedea ca este identica cu intretinerea la oricare alta masina.
Ceva diferenta mica ai la materialele folosite, sau piese cum vrei sa le numesti.
Este o masina frumoasa, dar nu-i mai frumoasa decat BMW seria 5 laughing

Deci intretinerea unei masini consta in :
-Schimb ulei, filtru ulei,
-Schimb filtru cabina si eventual motorina
-Schimba placute de frina si discuri
-Schimbat curele
-Schimbat fluide, apa pentru parbriz, antigel la motor.
-Dchimbat cauciucuri, ect
Dar nu te gindi ca astea le schimbi in fiecare luna, sau in fiecare an, unele, sau majoritatea se schimba dupa ceva ani buni.

Daca te referi in caz ca se defecteaza ceva cit ar costa, asta o sa afli atunci, in fctie de ce se defecteaza, dar alea nu intra la lucrari de intretinere, alea intra la lucrari de reparatie, deci nu incurca intretinerea cu reparatia.

Ce ar trebuie sa stii despre acea masina, inaimnte sa o cumperi?
Sa iei cu tine pe cineva care se pricepe la masini, sa verifice masina, eventual daca va lasa sa dati si o tura, ar fi si mai bun, luat un scaner de ala de buzunar si scanata, intr-un cuvint sa o verifici cit se poate de bine.

| just4ubr2015 a răspuns:

Daca e din 2013 sigur n-are 220000 km cu siguranta masina are peste 500000 km reali adica motorul e obosit tare si trebuie schimbat la orice mercedes intretinerea e scumpa depinde de bani de la asigurari la piese sunt preturi mari

| MarcelCianu a răspuns:

Asigura-te ce inseamna intretinerea pentru a fi in siguranta.Are deja 10 ani.