| A18ndr a întrebat:

Buna! Asta am pus din greșeala benzina in loc de motorina la mașina.
Credeți ca se poate întâmpla ceva?
Am băgat 0, 5 litri de benzina și când mi -am dat seama am făcut plinul de 57 litri de motorina

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La 0,5l de benzina amestecati cu 57 litri de motorina, nu are nimic nici o masina, indiferent cat de sensibila ar fi.
Daca ai bagat motorina standard e bine, se zice ca e mai grasa decat aia premium, si ar compensa acei 500ml de benzina.
Dar oricum, raportul benzina/motorina e aproape 100% motorina, deci nu ai treaba.
Un client a venit de la 100km cu 30l de benzina in rezervor, peste vreo 5-10 litri de motorina, intr-un Audi 2.0 TDI PD. Am golit instalatia, am pus motorina, iar masina merge ok. Nu pot spune ca nu a facut daune deloc, dar nici nu s-a stricat.
Altul punea intentionat cate 3-4 litri de benzina la un plin de motorina, la un Golf 1.9D, ca era mai prostut de mic, si se temea sa nu inghete motorina aia singura in rezervor rolling on the floor
La tine nu se va intampla nimic, benzina aia se pierde in atata motorina.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se intampla nimic. Este infimă cantitatea de motorina. Alta data fii mai atenta.

| A18ndr explică (pentru darrio2007):

Mulțumesc

| darrio2007 a răspuns (pentru A18ndr):

Pentru puțin.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca amesteci 0.5ml ulei la plin, atunci nu va avea nimic.
Daca o lasi asa, nici atunci nu va pati nimic. happy

Alta data ai mai mare grija, ce- si cum faci!

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca are, blocheaza si distruge motorul.
Bine ca ti-ai dat seama si ai pus numai juma de litru...

| A18ndr explică (pentru Violleta2022):

După am mers cu ea 2 ore la drum lung și nu a avut nimic, dar sunt îngrijorată

| Violleta2022 a răspuns (pentru A18ndr):

Nu-ti fa probleme, la juma de litru de benzina in 57 l de motorina nu-i asa grav.
Era grav daca umpleai rezervorul si mergeai cu bezina.

| A18ndr explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru ajutor

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Da are