| Aaanon a întrebat:

În momentul în care din viteza a 2a cuplez in viteza a 3a, apas ambreiajul pana la capăt, am schimba a 3a, iar acum vine întrebarea mea: iau treptat piciorul de pe ambreiaj si cand am terminat, apas putin accelerația? Sau trebuie sa fac si aici acea foarfecă, exact ca la plecare de pe loc sau la introducerea în treapta 1? Am inceput orele de condus si chiar nu inteleg acest aspect. Multumesc frumos!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Numai la plecarea de pe loc, cu treapta 1 intre ambreiaj si acceleratie, trebuie mai multa atentie.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Daca ai permis sau ai facut cel putin 5 sedinte, trebuia sa-ti dai seama.
Dupa treapta doua iei piciorul mai repede de pe ambreaj si accelerezi.
Nu il iei finut ca la treapta 1.
Forfecarea o faci doar la treabata 1.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La schimbare treptelor nu e nevoie de forfecare, aceelerezi cand ai ridicat piciorul de pe ambreiaj.

| sierra1 a răspuns:

Da, faci la fel -așa cum spui - la schimbarea 1-2, 2-3, 3-4, 4-5 eventual și într-a 6 a dacă are.

| Aaanon explică (pentru sierra1):

Multumesc! Mult

| sierra1 a răspuns (pentru Aaanon):

Să fii iubit

| Liviu a răspuns:

Stai asa, asta daca e benzina banuiesc. Daca e disel(motorina) nici numai ai treaba cu ambreiaju in a 3.Eu cand o schimb din a 2 in a 3 cu diselu, decat apas maxim ambreiaj, poc a 3, si imediat iau picioru dupa ambreiaj, nu mi-a murit niciodat amotoru facand asta.Asta e valabil la disel in prima si a 2 viteza banuiesc.Eu sunt aproape de a lua permisu.Acum sa explice alti mai bine. Oricum nu ai specificat disel sau benzina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți să-l iei imediat

| Kron5tadt a răspuns:

Forfecarea este importanta atunci cand masina este o benzinara. La diesel, cuplul este mai puternic. Totusi, tinand cont de transmisiile si motoarele din ziua de azi, trebuie sa faci exact ce-ti spune instructorul. Daca instructorul nu-ti poate explica aceasta chestie VITALA, iti recomand sa-l schimbi pe acest imbecil!

| EmanuelDavid a răspuns:

Iei treptat piciorul stâng de pe ambreiaj si tot treptat apeși cu piciorul drept accelerația.

| Aaanon explică (pentru EmanuelDavid):

Multumesc mult!