| DiazAndreea a întrebat:

cam cat ma costa sa inmatriculez un BMW 316i, model e 36 sport edition, din anul 1993, 102 cai. este inmatriculat in Bulgaria si as vrea sa il inmatriculez in romania...deci cat ma costa? merci

Răspuns Câştigător
| AgathaRo a răspuns:

Ce capacitate cilindrica are masina ca s-ar putea sa nu merite inscrierea. La motor mai mare de 2.0 pana in 2.4 platesti impozit de renunti la ea. O sa ajungi sa o incrii inapoi la bulgari.
Te duci la rar acolo trebuie sa : faci noxele la vechicul, autentificarea, carte masina, omologarea individuala, itp.
Apoi dupa ce ti-au facut noxele te duci la finante acolo platesti dupa rezultatele noxelor de la masina.
La fisc faci : impunerea, taxa inmatriculare (5 lei), si impozitul (depinde ce cap cilindrica are daca e sub 2.000 atunci platesti pana in 200 lei.
Asigurare, taxa talon, taxa contravaloare numere. Sa te duci cu dosarul la politie te costa pana in 150 euro fara taxa de prima inmatriculare/mediu/timbru.

| DiazAndreea explică (pentru AgathaRo):

Pai are 1595 cm, 102 cai

| AgathaRo a răspuns (pentru DiazAndreea):

Nu-i grav, impozitul este pana in 200 lei, asigurarea pana in 400 lei /6 luni.
Iar din cate am inteles taxa de timbru masinilor mai vechi si sub euro 3 e mult mai ieftin.

| DiazAndreea explică (pentru AgathaRo):

Inmatricularea...ma intereseaza nu taxa si asigurare

| justme1995 a răspuns (pentru DiazAndreea):

Pai vezi tu, taxa de mediu e aia care te rupe, ca trebuie sa platesti taxa de mediu sa poti inmatricula o masina. Taxa de mediu e 640 de euro, cu 1000 te descurci sa o inscrii, da vezi tu, nu se merita, ca pe ea sigur ai dat 1100 1200, si daca o luai inscrisa o gaseai in 1400 1500 bunicica, ca nu poti numi altfel o pisicuta din 93. Sa o stapanesti sanatoasa!

| DiazAndreea explică (pentru justme1995):

Nu am cumparato inca...si e 750...si eu zic la fel ca nu se merita

| justme1995 a răspuns (pentru DiazAndreea):

Da masina are totul in regula? la acte ma refer, alea de la bulgari, si sunt valabile? daca da, ia'o, mai circuli cu ea un timp, si dupa iti faci banii, si o inscrii.

| DiazAndreea explică (pentru justme1995):

Pai da dar deja am gasit altahappy mersi

| justme1995 a răspuns (pentru DiazAndreea):

Npc,ai grija, motoare mici, si ieftine la piese

11 răspunsuri:
| silvershark a răspuns:

Gasesti aici ordonanta privind timbru de mediu: http://www.somara.ro/images/oug_9_2013.pdf. Bafta!

| MdRoUgS a răspuns:

Maxim 600 de euro...iti zic ca eu m am interesat ...am vrut sa mi cumpar bmw ul cu 600 de euro acelasi model si am descoperit mai mult ma costa inmatricularea, deacat masina

| Gheorghe_Samoila_1983 a răspuns:

Poti face un calcul estimativ aici : http://www.siteauto.ro/calculator-taxa-auto