| iulianolaru99 a întrebat:

Salut,daca iau un bmw e46, inmatriculat deja pe România(CT mai exact), mai trebuie inmatriculat iar pe numele meu? Si cat m-ar costa sa il inmatriculez? Sau daca il iau neinmatriculat(import Germania)...Aceeasi intrebare: Cat costa inmatricularea? Vreau niste raspunsuri de la cineva care se pricepe foarte bine in acest domeniu...Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Daca iei deja inscris pe ro. Poti sa ramai asa fara sa il inscrii daca proprietarul e de acord. dar faza nasoala e ca daca ti se retine talon e nevoie de proprietarul din acte si daca iei amenzi ii vin lui. A doua varianta e daca acea persoana tie ruda. bunic sau unchi. fara probleme o lasi asa. Si transcrierea ar costa 1000 lei.

| iulianolaru99 explică (pentru Sofer):

Deci in cazul in care proprietarul nu e de acord sa circul cu masina pe numele lui, inmatricularea pe numele meu m-ar costa undeva la 1000 de lei, nu? Plus ca umbli in 10000 de locuri dupa 10000 de acte laughing

| Sofer a răspuns (pentru iulianolaru99):

Dar mai e o problema daca o iei de la cineva strain si ramane pe numele lui si te hotarasti tu sa o inscrii pe tine o sa ai surpriza sa numai dai de proprietar sau isi schimba numărul. Mai bine faci contract vanzare cumparare sa iti dea si fiscal si o inscrii si scapi de belea daca se intampla ceva.

| iulianolaru99 explică (pentru Sofer):

Bineinteles ca vom face contract vanzare-cumparare si o sa-i cer fiscal.Altfel nu o pot inmatricula.Dar intrebarea mea este : Cat ma costa inmatricularea pe numele meu? in jur de 300 de euro?

| Sofer a răspuns (pentru iulianolaru99):

Rca costa mai mult in functie de varsta. sub 30 ani platesti si 700 lei pe 6 luni. oricum nu te duce mai mult de 300 euro cum mentionasi.
Ca ce mai costa in plus. sa te treaca in civ la rar, talonul sa il schimbi. apoi rca si rovinieta.

| iulianolaru99 explică (pentru Sofer):

Multumesc frumos pentru raspunshappy Incep sa ma lamureschappy

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Masina trebuie inregsitrata pe numele tau, in orasul tau!
Nu-i legal sa ramana pe numele fostului rpopietar si crede-ma ca nici nu vrei asta, pentru ca poti ramane fara ea cu usurinta, pentru ca legal, tu nu ai nici un drept asupra ei, chiar daca ai platit-o, pana nu faci actele legale de vanzare cumparare.

| iulianolaru99 explică (pentru Violleta2022):

Stiu ca nu e asa simplu...Ms pentru raspuns happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Avand in vedere ca la 1 feb nu mai exista taxa de timbru nu mai e asa de complicat si nici scump sa o treci pe numele tau. Cel mai scump e RCA si cam atat

| Marian_Andrei_1999_bOdx a răspuns:

Că sa cumperi o mașină buna, eu îți spun că mai bine o iei din Germania, intra pe siteuri de vânzări din Romania și văzu cat costa înscrisă. Din Germania e mult mai buna deoarece nu are km dați în spate, adică are și în realitate cat scrie pe bord și să o inscrii ajungi la același preț dar cum spuneam e mai bine să cumperi din Germania

| iulianolaru99 explică (pentru Marian_Andrei_1999_bOdx):

Pai si am inteles ca e foarte scump sa o inmatriculezi daca o iei din Germania...