| Andreea_Nicoleta_2000 a întrebat:

Buna! De mai demult ma întreb ceva, cât consuma în plus sau cât ia din puterea mașinii un telefon la încărcat? Ia ceva din putere? De ex. acum as vrea sa-mi iau o oglinda retrovizoare cu camera și trebuie conectata mereu (la unele am văzut ca scrie de 0.5 V sau un A, nu știu dacă se referea la consum) dar consuma în plus mașină sau îmi ia din putere la un motor 2.0 o oglinda retrovizoare cu camera? Am o curiozitate mare

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu iti ia din puterea motorului pentru ca ambele nu consuma combustibil ci curent din baterie sau din alternator, cand motorul este pornit. E cazul sa mai inveti ce si cum despre asemenea lucruri daca tot ai masina.

| sierra1 a răspuns:

"cât consuma în plus sau cât ia din puterea mașinii un telefon"

dacă telefonul tău "merge" cu benzină, ai o problemă dar dacă e la curent, atunci: zero

| relian a răspuns:

La cum arati, asta daca e poza ta, nu cred ca ar trebuie sa fii curioasa nici daca masina ar consuma ceva laughing.

| Frank51 a răspuns:

6 cai.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu afectează cu nimic motorul, doar bateria dar consumul e prea mic sa facă vreo diferență.

Problema cu camera aia de marsalier aftermarket e ca nu o sa vina cu rezultatul vazut de tine pe yt sau in alte părți. Ai văzut probabil prin clipuri cum camerele alea iti arata traiectoria mașinii când dai cu spatele, dar aia e valabil doar pentru produsele originale, integrate cu calculatorul de bord al mașinii. Alea pot calcula traiectoria pe baza poziției roților.

Tu o sa ai doar o cameră care o să-ți arate partea din spate, probabil si la o rezoluție proastă. Plus ca instalarea o sa presupună probabil demontarea, macar parțială, a plafonului si trecând peste preț. Acolo se mai rup si clipsuri si risti sa ramai cu plafonul prins cu silicon sau mai știu eu ce.

Nu îmi pare ca merită.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru RoCkKiD):

Nuu, camera nu ma interesează pentru marșalier, ci doar sa filmeze în trafic, pentru aia vreau camera, am fost parte la ceva evenimente 7nde nu au vrut sa recunoască și mi se puteau întâmplă mie, ba în parcare cu mașina lovita și pentru trafic vreau atât, nu mi trebuie mie pentru marșalier dar sa filmeze cât de cât și în spate și în fata, nici nu o conectez la marșalier, camera din spate o las pur și simplu legata la cea din fata sa aibă curent și firul îl trag prin spate pe lângă scaune la luneta, iar acolo o lipesc pe geam, după părerea mea merita pentru ce vreau eu, chiar dacă oglinda mea la mașină este deja heliomata și toate sistemele pe ea, mi ar place și o de asta și iau una cu rezoluție ceva mai mare, 1400p și pe spate 1080p știu ca am citit de rezoluții și asa ca nu e la fel pe spate, mie doar traficul îmi trebuie și detectorul de mișcare în parcare la mine se întâmplă multe și sa filmeze, oricum pentru parcare am baterie externa de 20 de mii de mah și cât e oprita mașină acolo conectez

| spike22 a răspuns:

Iti ia din putere, este fizica de clasa a 7-aInca nu s-a inventat perpetuum mobile. Dar consuma foarte putin in standby si ceva mai mult cand filmeaza. Daca are iluminare ir pe timp de noapte mai consuma ceva in plus.
Acum in functie de model sunt cativa W care nu se simt la o masina care are in medie 100kw.
Ideea este ca in cateva zile daca nu pornesti masina te poti trezi cu bateria descarcata daca filmeaza si in mod parcare.
Se poate masura consumul cu un ampermetru sa se lamureasca si doreii care spun ca nu consuma nimic deoarece au lipsit la orele de fizica.