| hândel a întrebat:

Acum o luna jumate, tata a intrat intr-o depasire regulamentara avand in fata o masina si o caruta. Intrand pe a doua banda sa depaseasca masina din fata, soferul acestei intra in depasire fata de caruta fara sa se uite in oglinda retrovizoare asigurandu-se si tata incercand sa evite accidentul, a intrat intr-un sunt avariind masina. Odata dusa la firma (in Ct.), acestia au reparato si au cerut de la Asirom suma pe care au investito in repararea masinii. Asirom-ul nu vrea sa plateasca pe motiv ca cei de la Ct. au umflat suma. De 5 saptamani masina sta in firma noasta din cauza neintelegerii dintre ei si cei din Buc. (firma de asigurari). Noi platind mereu asigurarea, de ce trebuie sa suportam din vina neintelegerii dintre ei? De 10 zile cei de la firma noastra nici nu ne mai raspund la telefon si sunand de pe alt numar au spus ca nu pot trimite masina pana nu platesc cei de la firma de asigurari din Buc. Acum nici la alt numar nu ne mai raspund la telefon si cand ne ducem la ei, nici bunul simt sa recunoasca ca ne evita apelurile n-au. Ce-i de facut in cazul asta? Noi ne vrem masina cat mai curand. Este asa anormal ceea ce vrem?

Răspuns Câştigător
| mitica_6163 a răspuns:

Fa o sesizare la ANPC

21 răspunsuri:
| hândel explică:

@TOT.EU.adicaea-ZAZU sunt de acord. Cand a fost mama internata ultima oara in spital si nu numai, a trebuit sa plateasca fiecare injectie, fiecare pastila, fiecare schimbat ce asternuturi, pe langa nesimtirea si indiferenta unor cadre medicale care s-a lasat cu scandal... e jale! Aici n-are lumea bani sa dea in judecata fiecare nedreptate si de aceea si-au luato toti in cap si ne trateaza astfel.

| hândel explică:

Multumesc tuturor! Voi urma sfaturile voastre. Sper sa rezolv ceva. sad

| hândel explică:

Am luat numerele de telefon de la CSA si voi suna maine dimineata sa vad cum ies din neintelegerile firmelor. Mi-ati dat sperante. Va multumesc inca o data pentru suport. O seara faina va urez tuturor. happy

| mitica_6163 a răspuns:

Supersx, ai uitat de onorariul avocatului. Nu e obligatoriu sa fi asistat, insa e cuvantul tau impotriva juristului partii adverse. E adevarat ca vei cere ca chetuielile de judecata (inclusiv onorariul avocatului) sa cada in sarcina paratului insa lucru se va intampla doar daca vei avea castig de cauza. E un risc pe care multi nu si-l asuma. Cat priveste cuantumul onorariului cu reprezentare in instanta (deci nu doar intocmirea actelor de procedura si consiliere) iti pot spune Amar ca acesta se situeaza la min. 1500-2000 lei si poate ajunge pana la 5000-6000 lei in cazul in care ai castig de cauza si ai obtinut despagubiri importante.

| mitica_6163 a răspuns:

Supersx, nu-ti contest pregatirea si experienta pentru ca nu le cunosc. Unde nu esti de acord cu mine? Asa stau lucrurile de fapt si de drept, sunt chestiuni simple.

| mitica_6163 a răspuns:

Supersx, exact ce spuneam nu? Nu e obligatoriu sa fi asistat, insa daca tot iti pierzi timpul prin instante vei vrea probabil sa si castigi. Ei, atunci iti cauzi un avocat. In ceea ce priveste onorariul avocatului, NICI UNUL nu te va reprezenta in fata instantei pentru. 500 lei. Pt. suma asta cel mult iti formuleaza actiunea, pune concluzii scrise etc (munca de birou), dar in mod sigur nu va pleda in fata instantei. Nici cel mai ieftin avocat. Din pacate asta e realitatea, multi dintre cei care pierd procese din pozitia de reclamanti nu pierd pentru ca nu ar avea dreptate ci pentru ca nu stiu sa-si sustina cauza si sa-si administreze probele, asta in lipsa avocatului. Pierd in prima instanta, iar apoi isi cauta avocat sa atace decizia si sa-i reprezinte in apel sau recurs. E inevitabil. Supersx, exact ce spuneam nu? Nu e obligatoriu sa fi asistat, insa daca tot iti pierzi timpul prin instante vei vrea probabil sa si castigi. Ei, atunci iti cauzi un avocat. In ceea ce priveste onorariul avocatului, NICI UNUL nu te va reprezenta in fata instantei pentru. 500 lei. Pt. suma asta cel mult iti formuleaza actiunea, pune concluzii scrise etc (munca de birou), dar in mod sigur nu va pleda in fata instantei. Nici cel mai ieftin avocat. Din pacate asta e realitatea, multi dintre cei care pierd procese din pozitia de reclamanti nu pierd pentru ca nu ar avea dreptate ci pentru ca nu stiu sa-si sustina cauza si sa-si administreze probele, asta in lipsa avocatului. Exact ca motto-ul unei firme de pompe funebre din Bv: "Vrei nu vrei, tot la noi ajungi".

| mitica_6163 a răspuns:

Am scris eu mult, dar nici chiar atat. ce s-a intamplat?

| mitica_6163 a răspuns:

Supersx, exact ce spuneam nu? Nu e obligatoriu sa fi asistat, insa daca tot iti pierzi timpul prin instante vei vrea probabil sa si castigi. Ei, atunci iti cauzi un avocat. In ceea ce priveste onorariul avocatului, NICI UNUL nu te va reprezenta in fata instantei pentru. 500 lei. Pt. suma asta cel mult iti formuleaza actiunea, pune concluzii scrise etc (munca de birou), dar in mod sigur nu va pleda in fata instantei. Nici cel mai ieftin avocat. Din pacate asta e realitatea, multi dintre cei care pierd procese din pozitia de reclamanti nu pierd pentru ca nu ar avea dreptate ci pentru ca nu stiu sa-si sustina cauza si sa-si administreze probele, asta in lipsa avocatului. Pierd in prima instanta, iar apoi isi cauta avocat sa atace decizia si sa-i reprezinte in apel sau recurs. E inevitabil. Exact ca motto-ul unei firme de pompe funebre din Bv: "Vrei nu vrei, tot la noi ajungi".

| mitica_6163 a răspuns:

Da supersx, dar nu pledant

| Claudiu_7827 a răspuns:

Ar trebui sa dovediti in instanta si cereti si daune morale...winking

| floricel_5586 a răspuns:

In procesul verbal intocmit de politie ce scrie? daca nu se rezolva ameninta-i cu judecata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dar e greu cu birocratia in rom styy doar imi pare rau dar ve ti trage mult cu aceasta pb si nu sunteti singurii nu cred ca are cine sa va dea sfaturi pentru ca oricum va poarta pe drumuri ca asa e in aceasta tara bafta si sa dea domnu sa rez cit mai repede pentru ca si eu am mas si te cred ca e greu adica tatal tau care cond banuiesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu ii reclami?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce pacientii internati in spitale trebuie sa isi cumpere medicamente, seringi ace..., da, pai de ce nu platesc cei de la firma la care ai asigurat masina. ii dai in judecata pe cei de la asigurari, dar ma tem ca o sa dureze o groaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragul meu, iti vand un pont, cu precizarea ca de obicei o fac pe bani. Suna la Comisia de supraveghere a asigurarilor (gasesti telefoane pe net), te vor indruma ei ce ai de facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amar, nu-ti trebuie bani sa dai in judecata. Iti trebuie doar bani de timbru, care nu are cum sa fie mai mult de 15-20 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...ca sa nu mai spunem ca avocatul poate ajunge la o intelegere cu asigurarile.stii cum e :niciodata sa nu te pui cu avocatii si asigurarile, sunt unicii care castiga.mai in gluma mai in serios, Amar-nu renunta, pe cont propriu si tot trebuie sa incercati.trebuie sa existe o solutie, incearca sa faci cum a explicat supersex, cauta numarul de telefon si suna la comisia respectiva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mitica, nu ma poti convinge de ceea ce spui decat daca ai mai multa experienta decat mine in domeniu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu, mitica. Avocat nu iti trebuie, iar tot ceea ce trebuie sa platesti este timbrul judiciar. Cat priveste onorariul, n-ar avea de ce sa fie mai mult de 500 de lei, asta in caZul in care nu vrei sa te duci la nu stiu ce dinozaur de avocat, ca te-ai duce degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mitica, cred ca ai fost la recuperatori, daca ti s-au luat atatia bani. Eu am exemple concrete de onorarii care nu sar de 800 de lei si, culmea, la avocati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine mitica, e cum zici tu. Stii mai bine sau ai cabinet de avocatura si iti e teama ca stric piata.