| FzKr a întrebat:

Oglinda retrovizoare a masinii este o oglinda concava sau convexa?

7 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
E convexă.

| ΔH a răspuns:

Evident ca trebuie sa fie cat mai convexa, pentru a cuprinde o arie cat mai larga.

| robyiyo a răspuns:

Daca nici asta nu puteti cauta pe google, daca nu aveti cultura generala, eu nu stiu ce sa mai spun laughing)

| Adrian_5829 a răspuns:

Concava pentru ca e asa ), nu asa (...Am facut si eu lectia astahappy
Tot a9a sunt dar cred ca suntem cu mult inaintea voastratongue

| ΔH a răspuns (pentru Adrian_5829):

Degeaba sunteti cu mult inainte, daca nu inveti si le incurci.

| CezarD a răspuns:

Oglinzile retrovizoare ale masinilor sunt oglinzi CONVEXE pentru ca ele formeaza o imagine virtuala (in spatele oglinzii), dreapta (in aceeasi pozitie cu obiectul vizualizat) si MICSORATA (permit vizualizarea unui camp mai larg decat oglinzile plane.

Oglinzile CONCAVE nu pot fi utilizate ca oglinzi retrovizoare in masini in primul rand pentru ca formeaza o imagine RASTURNATA (pe ambele directii - sus s-ar vedea jos, iar stanga s-ar vedea in dreapta, ceea ce ar face foarte dificila aprecierea campului vizual si a reactiei adecvate ca raspuns la ea: de exemplu, daca conduci pe banda 2 pe o sosea cu 3 benzi si vrei sa treci pe banda 3, vei vedea in oglinda ca banda din dreapta ta este ocupata iar banda din stanga ta este libera - tu insa va trebui sa schimbi directia spre stanga, in directia opusa imaginii din oglinda). Al doilea motiv pentru care oglinzile concave drept oglinzi retrovizoare in vehicule este si pentru ca uneori (in functie de constructia lor) acestea pot forma imagini mai mari decat obiectul vizualizat si le formeaza in fata oglinzii (apropie obiectele, ceea ce micsoreaza campul vizual in oglinda).

Pentru cei care doresc sa-si actualizeze cunostintele de optica, iata un link catre o lectie de optica fizica:
https://www.storyjumper.com/book/index/34744676/Fizica-Clasa-a-9-a#page/5

O zi buna si vizibilitate maxima in trafic!

| Mihaileanu_Valentin_1992 a răspuns:

Oglinda retrovizoare este concava, deoarece apropie imaginea si in primul rand are forma aceasta : ), cea convexa are forma aceasta : (, trebuie sa fii imbecil ca sa crezi ca este convexa.