| AndreeaDeea221998 a întrebat:

Salutare! În urma cu ceva timp mi-am cumpărat o cameră auto tip oglindă conectare la brichetă. Fiind o camera "performanta" consuma ceva mai mult (eu nu eram familiarizata cu chestii de genul) și fără sa îmi dau seama am lăsat-o conectata aproximativ o săptămână fără sa pornesc mașina. M-am trezit fără baterie, a venit cineva să-mi dea curent (și alte detalii inutile). Acum am achiziționat o alta cameră, tot performanta dar un consum mai micuț. Întrebarea mea este : ce as putea sau cum as putea face sa las camera conectata permanent fără sa ma mai trezesc fără baterie la mașină?
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cauta o camera care se activeaza dupa senzorul de miscare. Cumperi un powerbank care sa o alimenteze, si nu o mai lasi conectata la masina in parcare, ca sa nu consume bateria masinii. Se va alimenta din acel power bank (baterie externa).
Presupun ca ai un Ford, ca la majoritatea masinilor nu prea se alimenteaza locasul brichetei dupa ce scoti cheia big grin

| AndreeaDeea221998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am un Opel Astra H 1.8 :D! Prima camera se activa pe senzor de mișcare :)) dar e o porcărie crede-mă. Îți atașez mai jos link-ul. Îți mulțumesc mult pentru sugestie.

https://www.emag.ro/......DFWYHYMBM/

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Ma mir, normal la Opeluri se intrerupe alimentarea accesoriilor cand scoti cheia. A modificat cineva instalatia, sau ti-a alimentat camera din alta parte decat locasul brichetei?
PS: cam scumpa porcaria laughing

| AndreeaDeea221998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dacă este modificata. Chiar nu știu. Din ce m-am uitat, nu pare nimic modificat la ea. Modificările au început sa apară când am cumpărat-o eu. Și cd-playerul l-am legat la prima treapta de contact. Iar camera era alimentata din locașul brichetei. Mașina asta este foarte ciudata, îți mai dau un exemplu : cât am fost fără baterie, nici măcar nu am putut încuia mașina! Am încercat toate variantele
- logic, cu telecomanda nu mergea
- cu butonul din mașină, nu mergea
-cu cheia, nu mergea! Îmi bloca doar ușa șoferului iar celelalte 3 nu. Înăuntrul mașinii nu exista "butoanele" acelea de blocare ale fiecărei uși. Și uite asa am stat vreo 3 ore pana a venit cineva să-mi Dea curent sa pot încuia mașina laughing!
Cât despre camera aceea auto. Crede-mă, e praf! Îmi pare rău că am demontat-o fără sa filmez cât ma "ajuta". Nu se compara sub nici o forma cu ce am acum pe mașină. Am de la 70Mai. E mica și filmează superb! big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

E un cd player aftermarket? Cel original merge fara cheie in contact, dar porneste cand bagi cheia, daca activezi "ignition logic".
Daca persoana care ti-a "legat" playerul a unit cumva firele de +, a facut o gafa uriasa, de aia merge si bricheta cu motorul oprit, iar problema este ca partea aia a instalatiei nu suporta consumatorii mari, cum este bricheta.
Partea de inchidere o inteleg, e naspa. Eu am Vectra, din fericire are butoane interioare de inchidere/deschidere pe toate usile.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dap. Este un aftermarket. Am pus un Pioneer. Băiatul ce mi l-a pus, sunt mai mult ca sigura ca l-a pus corect. Lucrează în service pe parte electrică. Am fost colegi de școală și îmi este amic. E foarte priceput în ceea ce face. M-a întrebat dacă vreau sa meargă și fără cheie, dar nu am vrut eu (tot pentru a nu îl uita pornit și a rămâne fără baterie). Chiar o sa verific iar mâine chestia cu bricheta. Deoarece, la un moment dat, îmi încarcam telefonul la bricheta și în momentul în care am oprit motorul (dacă rețin eu bine) s-a oprit și încărcarea telefonului. Dar dacă nu mai alimentează bricheta, cum de am rămas fără baterie? (am aceeași baterie pe mașină și de atunci nu mi s-a mai întâmplat nimic).
Hopaaa, deci avem tot un Opel-ist big grin!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Daca ramane bricheta alimentata dupa ce scoti cheia, e o problema. Nu am avut Astra H, dar am/am avut multe Opeluri, si toate intrerup alimentarea brichetei la oprirea motorului. Chiar daca e priceput nenea fostul coleg, poate s-a gandit doar la ochii tai si la muzica pe care urma sa o asculti, si a omis consecintele unirii celor doua fire. Ele normal se unesc doar la player, nu si in instalatia masinii.
Daca totusi bricheta se opreste odata cu motorul, inseamna ca a fost doar o coincidenta descarcarea bateriei cu montajul camerei, iar fostul tau coleg nu a gafat big grin

| AndreeaDeea221998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Hey! Nu a gafat. Am verificat dacă încarcă și cu camera și cu telefonul și cu ce mai aveam eu prin mașina laughing (debandada big grin ). Ma gândesc să nu fi fost alta problema atunci. În orice caz, e bine ca mașina nu a mai avut probleme laughing. Doar ca vreau eu sa fac îmbunătățiri sau împrospătari pe ici colo. Nu ma pricep prea bine, dar mai întreb și eu sa nu fac prostii. Îți mulțumesc pentru răbdarea de a îmi răspunde de fiecare data.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Atunci ai ramas fara curent doar din cauza ca a stat masina nefolosita, cand probabil a fost si frig afara. E oarecum normal, nu toate bateriile tin curentul pe perioade lungi. Mai ales daca masina consuma ceva curent parcata, cu alarma si sistemul de inchidere cu telecomanda.

11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Dar ce camera ai luat soro, faci filme sau ce anume laughing
Camerele ce se folosesc la masini pot sa stea tot timpul conectate.Bine tu spui ai lasat masina nepornita mult timp.Cand stii ca faci asa trebuie sa scoti cablu, simplu tragi cablu a iesit.
Sa mai cumperi baterie externa pff si mai stiu eu ce alte rahaturi.

Nui mai bun sa scoti cablu? Inseamna ca ai un junghi de masina, daca iti merge curentul tot timpul la acea bricheta.
Multi cauta sa puna camere si sa functioneze tot timpul si cand masina este stationata.In sf masina ta este banui slabuta de aia nici nu stinge computerul curentul la consumatori.

Deci tragi de mufa aia, o scoti, atunci cand stii ca nu mai pornesti masina multe zile.

Eu sa am camera sa inregistreze si cand masina sta trebuie sa ma conectez la mufa de OBD laughing doara acolo ai tot timpul curent.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru relian):

Am verificat iar dacă bricheta încarcă și în momentul în care mașina este oprita și nu, nu încarcă. Posibil sa fi fost alta problema (care a fost în urma cu peste un an, de atunci mașina nu a mai avut absolut nimic). Junghi, slăbuța sau cum vrei tu sa ii spui, sunt mai mult decât mulțumită de ea. Își face treaba. Cat despre camerele auto, acum am o alta camera care este foarte ok din toate punctele de vedere. Nu mai am de ce sa o las sa filmeze noaptea deoarece am o alta camera orientata spre ea în caz de ceva. Dacă vrei sa vezi prima camera auto (despre care eu am crezut ca m-a lăsat fără baterie) am lăsat un link mai sus.

| relian a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Deci bricheta nu incarca daca masina este oprita.Concluzia? Nu a fost de vina camera happy, e bun macar stii ca nu-i de la camera.

Daca ai paptit ce spui, ar trebuie sa mergi la cineva, ori daca tu ai un aparat de masura sa verifici alternatorul.
Cand bateria incepe sa te lase, gen ce ai patit si tu, aia arata 2 chestii.
1- bateria este f veche
2-Alternatorul nu mai incarca bateria cum trebuie.

Deci asa ca zii cum vrei,daca tot sa discutat de baterie,nu te costa nimic sa masori alternatorul.

Referitor la camera,ce am zis eu sa functioneze intruna,nu e vorba cand masina stationeaza la tine acasa,aia da,acolo nu este problema,dar sa zic te duci la cumparaturi,te duci la job,sau stiu si eu pe unde,parchezi masina,cand te intorci,ai putea sa gasesti masina lovita.
Daca ai camera,aia inregistreaza,tu scoti cardul cum ai vazut,bagi stiu si eu la teefon,computer,vezi cine te lovii.

Deci vorbesc cand stationeaza masina altundeva decat acasa la tine.
Eu numa ce am patit-o acu o luna laughing in parcare mia lovit bumperu spate,mi la zgariat,stopu spart,a fugit,n-a vazut nimeni.
Am gasit individu,pentru ca era in parcarea unde locuiesc,el tot aici locuieste,dar nu am martori.
Ce as fi vrut sa am camera,direct la judecator il trimitea politia,nu sai mai dea amenda.

Decii despre asta vorbesc, despre daca cineva te loveste, nimeni nu vede, ala pleaca, cand vii mai ia pe ala de nicaeri, iti repari masina singura.