| JohannesZu a întrebat:

Buna dimineata,

Am o nelamurire imensa cu asigurarea mea Euroins!

Am scris celor de la Euroins daca firma lor a intrat in faliment si asigurarile lor mai sunt valabile doar cele 90 de zile, raspunsul a fost:

-------------------------------------------------------- --

"Buna ziua,

Vă informăm că prin Decizia nr.262 a Autorității de Supraveghere Financiară din data de 17 martie 2023, a fost retrasă autorizația de funcționare a societății EUROINS ROMÂNIA ASIGURARE REASIGURARE S.A

In cazul in care detineti o polita de asigurare emisa de EUROINS Romania, Polita de asigurare ramane in continuare valabila, producandu-si efectele, despagubirea urmand a fi platita de catre FGA.

Daca nu se exercita dreptul de denuntare a politei, aceasta ramane valabila, conform prevederilor legale:

- pana la data la care lichidatorul judiciar (numit de instanta o data cu deschiderea procedurii falimentului) denunta politele de asigurare, cu informarea prealabila a asiguratului;

- pana la data de valabilitate a asigurarii prevazuta in polita, dar nu mai tarziu de 90 de zile de la data pronuntarii hotararii de deschidere a procedurii de faliment de catre Tribunalul Bucuresti. Aceasta inseamna ca, in cazul in care valabilitatea politei inscrisa in documentul de asigurare depaseste unul sau celalalt dintre termenele mentionate anterior, dupa caz, nu veti mai fi asigurat.

Precizarile de mai sus sunt valabile pentru TOATE politele Euroins deci si pentru situatia in care detineti o polita de asigurare RCA emisa de EUROINS Romania.

O zi buna! "

-------------------------------------------------
Dupa N discutii in care o tot intreb de acel punct unde scrie "

- pana la data de valabilitate a asigurarii prevazuta in polita, dar nu mai tarziu de 90 de zile de la data pronuntarii hotararii de deschidere a procedurii de faliment de catre Tribunalul Bucuresti."

Si intr-un final imi spune " Nu.Inca nu s-a declarat faliment."

Eu unul personal nu vreau sa o denunt, dar vreau si ca aceasta sa fie valabila pana in Decembrie cand o am eu!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca falimentul este pronuntat de un tribunal atunci ea va mai fi valabila inca 90 zile. Nu stiu daca inca e pronuntat acest faliment inca. Cel mai sigur ar fi sa o denunti.

| JohannesZu explică (pentru suntserios):

Pai da dar daca o denunt sigur FGA o sa imi dea o suma foarte mica iar asigurarile sau marit ca pret! a mea de la 506 lei a ajuns la 724 lei!

| suntserios a răspuns (pentru JohannesZu):

Si daca nu o denunti o sa expira la un moment dat daca se pronunta falimentul in tribunal si nu mai primesti nimic.

| JohannesZu explică (pentru suntserios):

Cand se pronunta falimentul, or arata si astea la stiri si o denunt atunci repede... 90 de zile...

| Sophieka a răspuns (pentru JohannesZu):

Iti vor da inapoi banii care trebuie restituiti pe lunile ramase...Deci nu conteaza ca a crescut la 724 lei...Ca tu nu ai platit 724 ci 506.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ți-au răspuns.
----
In cazul in care detineti o polita de asigurare emisa de EUROINS Romania, Polita de asigurare ramane in continuare valabila, producandu-si efectele, despagubirea urmand a fi platita de catre FGA.
---
Rămîne în continuare valabilă, scrie mai sus.

| JohannesZu explică (pentru sadrian46):

Bun, am inteles ca ramane valabila, dar ramane valabila pana'n Decembrie cand o am eu sau 90 de zile? unii spun ca a intrat in faliment, altii nu! aici imi da cu virgula!?

| UserRo10 a răspuns:

O sa fie valabila pana la terminarea tuturor valabilitatilor politelor. La city au facut la fel. Au declarat faliment cand aproape au expirat toate politele

| Num?numescBrBr a răspuns:

Înțeleg că ai primit un răspuns clar de la Euroins privind valabilitatea poliței tale de asigurare și că aceasta este valabilă până la data de valabilitate inscrisă în documentul de asigurare, dar nu mai tarziu de 90 de zile de la data pronuntarii hotararii de deschidere a procedurii de faliment de catre Tribunalul Bucuresti. Aceasta înseamnă că, dacă polița ta de asigurare expiră după aceste termene, aceasta nu va mai fi valabilă.

În ceea ce privește informația despre faliment, este important să verifici pe site-ul oficial al Tribunalului București pentru a fi la curent cu stadiul procesului. În plus, îți recomand să contactezi direct Euroins pentru a obține informații actualizate despre situația lor financiară și despre valabilitatea poliței tale de asigurare.

De asemenea, este important să te asiguri că ai o altă poliță de asigurare încheiată, pentru a fi protejat în cazul în care polița ta actuală nu mai este valabilă. Este întotdeauna mai bine să fii precaut și să te asiguri că ești acoperit în cazul unor situații neprevăzute.

Funda, te rog!