| Nicolae05 a întrebat:

Salutare, la mijlocul lunii septembrie imi expira polita de asigurare RCA, pot sa o fac peste cateva zile dar sa fie valabila incepand cu data din septembrie?

3 răspunsuri:
| IceRope a răspuns:

Da, se poate. Și eu o fac mereu în avans.

| IComeNuts a răspuns:

Salut Marius,

Da, se poate.
Eu cumpar asigurarea de pe eMag. Pe langa faptul ca nu mai platesc niciun comision la alte agentii, eMag-ul iti da optiunea sa alegi ziua din care sa inceapa valabilitatea politei noi de asigurare.

Atentie!: daca faci polita de asigurare cu 2-4 saptamani inainte ca aceasta sa expire, vei mai primi si discount de la eMag, deci mergi pe mana lor.

| FerLin a răspuns (pentru IComeNuts):

Aceeasi situatie e si cand o faci la un broker.
Cu 30 de zile inainte de a expira vechea asigurare poti sa platesti deja pe urmatoarea care sa inceapa in ziua urmatoare dupa ultima zi de valabilitate din asigurarea veche.
Comisionul agentului nu il plateste cumparatorul asigurarii. Comisionul agentului se scade din pretul politei in functie de contractul pe care il are brokerul cu asiguratorul. Pretul politei este acelasi indiferent ca il cumperi de pe eMAG (nu iti da reducere), alt site, de la mine ca asistent in brokeraj sau de la oricare punct fix de distribuite asigurari din oricare localitate din Romania.
Vedem ce va fi cu noua lege din asigurari care se lauda ca va ieftini asigurarile si care a intrat deja in vigoare.
Am intrat de curiozitate pe site-uri care deja isi fac reclama ca vand RCA-ul mai ieftin in baza noii legi si am primit acelasi pret ca la toate celalalte canale de distributie asigurari. Urmeaza sa-mi expire si mie asigurarea la masina mea in cursul octombrie si nu am gasit nici o sursa care imi dea un pret cu macar un singur banut mai mic decat toti ceialalti...