| AndreeaDeea221998 a întrebat:

Bună! Nu am verificat dacă mai exista întrebarea dar totuși o sa postez și eu.
Am văzut atât la TV cât și pe internet faptul ca a fost declarat falimentul la firma de asigurări " City Insurance" iar polițele mai sunt valabile doar termen de 30 de zile. Eu am încheiat polița de asigurare anul trecut în august pe 12 luni (așadar ar fi trebuit sa expire în august 2022).
Vreau sa trimit email cu cere Denunțare/ Reziliere. Întrebările mele sunt următoarele :
1) Cererea o trimit către City sau catre FGA?
2)In cerere scrie în felul următor: denunțarea poliței de asigurare începând cu data de * (20 de zile calculate de la data primirii cererii de către Asigurator).
Trebuie sa trec data în care trimit cererea sau sa calculez eu data de astăzi plus cele 20 de zile?
3) Când trebuie sa închei noua asigurare? Exact în momentul în care trimit formularul de reziliere sau trebuie sa aștept un răspuns din partea lor după care să închei noua asigurare?
4) Cererea de restituire a banilor pe perioada pe care nu o sa mai fiu asigurata la ei, trebuie trimisa către City sau către FGA? Este o cerere separata sau ajunge cea de reziliere iar în baza ei primesc și restul de bani?
Mulțumesc pentru răbdarea de a citii toată întrebarea mea!

1 răspuns:
| Iote a răspuns:

Intereseaza-te si vezi daca nu esti transferat automat la alta firma cum s-a facut cu ultima falimentata (i-am uitat numele).