| alexburca99 a întrebat:

Bună dimineata, ieri seara am fost prins de o camera de viteza in Zurich depășind viteza legală cu 5km/h, tin sa precizez ca masina cu care am fost surprins are numere de România si nu am un domiciliu in Elveția, sunt doar intr-o vacanta aici. Unde as putea plăti acea amenda sau ce trebuie sa fac in aceasta situație? Multumesc frumos

Răspuns Câştigător
| goguPatent a răspuns:

In primul rand astepti sa primesti amenda. Daca intr-adevar exista o amenda iti va fi trimisa la adresa la care este inregistrata masina. Dupa ce o primesti ai sa ai si instructiunile unde si cum sa o platesti.

2 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Orice aparat radar are un ecart de precizie. De regua de 10%.
Nu stiu cum este in Elvetia, dar la noi, daca mergi prin localitate cu 59, 5 km/ora nu vei fi amendat, eoarece amenda se aplica daca ai depasit viteza legala cu cel putin 10 km/ora.
De unde stii ca ai depasit viteza cu 5 km/ora?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si nu te ai gandit sa intrebi si tu pe cineva de acolo? De la magazine, hotel, restaurant etc?