| Ahileee a întrebat:

Salut tuturor!
Dacă circuli pe autostrada in Germania și ești suprins de o camera radar, depășind limita de viteza, ce se întâmpla? Menționez ca mașina sa fie cu numere de România.
Îți vine plicul acasa sau la poliție? Pot verifica și cine este șoferul din fotografie sau nu ii interesează? Dacă are permis, daca nu, daca mașina are totul in regula samd. Ajunge prima data in custodia poliției sau pur și simplu îți trimite amenda prin posta acasa? Mulțumesc

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Amenda se trimite prin organele de supraveghere a circulatiei al tarii unde este inmatriculata masina si o va primi proprietarul titular al masinii.
Contestatiile se pot face pe calea primiri amenzii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Amenda vine proprietarului masinii

| mihai69 a răspuns:

Amenda o primești acasă. Dar ce să vezi, probabil că mai mult ca sigur „onor" Poșta Română va livra plicul prea târziu ca să poți beneficia de o reducere, ba chiar e posibil să ți se ceară ceva majorări că nu ai achitat la timp. Vei fi anunțat cu siguranță de simpaticii de la ANAF.
PS cât despre limita de viteză de pe autostrăzile germane, e drept că ei au „no speed limit", dar există unele porțiuni unde prin semnalizare corespunzătoare este introdusă o restricție, fie permanentă, fie temporară. Și e clar că dacă n-o respecți, primești amendă.

| relian a răspuns:

Din cate stiam in Germania nu exista limita de viteza pe autostrada.Dar poate ca so fi schimbat.
Daca este camera,iti trimite amenda acasa,asta daca masina ar fi inscrisa in Germania.
Situatia arata de tine nu stiu, daca nu mai faci belele pe acolo nu cred ca se complica ei sa iti mai trimita amenda in RO, probabil mai mult le ia tot procersul decat face amenda.

Referitor la sofer, nu-i intereseaza, ei numarul sa vada si aia e tot, trimite proprioetarului acelei masini.

| Crackman a răspuns:

Primesri un plic si de regula proprietarul masinii plateste

| seth2016 a răspuns:

Am primit eu o notificare prin posta, dar de la alta masina, cu numar asemanator, din alt oras.

In cel mai politicos mod birocratia nemteasca te anunta ca ti se reproseaza ca in data de, la ora de bla bla bla ai depasit viteza. Iti dau un link si poti verifica dovezile pe care le au. Daca esti de acord cu ei platesti amenda si gata.

Eu m-am minunat pentru ca nu am circulat cu masina mea niciodata in Germania si cu toate astea ei ziceau ca am depasit viteza in masina mea laughing.
Culmea e ca ultima data am avut masina inchiriata si am depasit limita dupa intrarea in oras, dar probabil radarul nu functiona laughing.

Am accesat linkul, am vazut ca e alt numar, alta masina, o poza a unuia care nu era a mea si le-am scris la observatii ca nu sunt de acord cu amenda, ca Bukarest (B) nu e Kronstadt (BV) si ca masina mea nu e TIR de 24 de tone (poza talon), plus ca in data de, la ora de blah bla bla nu eram in Germania.

Birocratia germana s-a miscat extrem de repede, am primit scuze si notificarea ca procedura nu mai continua.

| trophin a răspuns:

Pe autobahn circuli cum vrei... Doar sa nu reduci viteza happy

| ayran a răspuns:

In Germania nu exists limita de viteza pe autostrada.

| suntserios a răspuns (pentru ayran):

De ce aveti unii impresia asta? Ati condus vreodata pe o autostrada in Germania?