| tudorcfr90 a întrebat:

Buna seara tuturor!

Am si eu o nelamurire. Daca am depasit putin viteza legala, am trecut pe langa o masina de politie dotata cu radar dar nu m-au oprit politistii mai pot primi amenda acasa?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Daca ai depasit cu mai putin de 10 km/h viteza maxima admisa pe acel sector, nu poti primi amenda, pentru ca nu este contraventie. Daca ai depasit cu mai mult de 10 km/h, amenda iti poate veni acasa doar dupa ce proprietarul masinii va primi o adresa acasa prin care i se cere sa precizeze CINE A FOST LA VOLAN la momentul respectiv, pentru ca o masina poate avea un singur proprietar dar nenumarati utilizatori. Nu iti vine sa crezi cati cetateni extracomunitari circula prin Romania cu masini imprumutate, daca intelegi ce vreau sa zicwinking.
In privinta amenzilor care nu vin acasa, termenul de 48 de ore curge de la data comunicarii prin mijloacele legale si se refera strict la zilele lucratoare. Amenzile se trimit prin posta, in plic recomandat, deci este destul de greu de crezut ca nu le-a primit. Daca totusi se intampla asta, exista mijloace legale de contestare, Politia fiind partea care trebuie sa dovedeasca atat vinovatia in producerea contraventiei, cat si faptul ca a transmis in termenele si prin mijloacele legale procesul verbal respectiv.

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ca sa nu o lungesc daca aveai viteza depasita cu mai mult de 10 km/h iti va veni acasa amenda nu te opresc nici o-data din masina. Daca aveai viteza maxima legala in acea zona de drum mai mare cu mai putin de 10 km/h poti sta linistit deoarece nu va veni nici o amenda pentru viteza!

| tapeee a răspuns:

Da. Daca nu aveau si alta masina in zona in afara de a lor, nu aveau cum sa te opreasca. Mai rau ti se poate intampla altceva, precum unchiului meu: i-au venit amenzile la impozit(cu pretul complet, fara posibilitate de a plati jumate in 48 de ore---daca primesti acasa acelasi lucru e valabil) +penalizari ca nu le-a platit; in 2011 i-au venit amenzi din 2009 si 2010.

| EndOfJoke a răspuns:

Daca ai depasit cu mult viteza s-ar putea sa iti vina amenda acasa sau ai putea fi norocos si sa nu patesti nimic. Daca rulai cu 60-65km/h ar putea sa nu se ia in considerare.
Bafta

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Da,depinde poatre te iarta.