| ___Y0hT a întrebat:

Bună dimineața TPU
Sunt posesor Opel Corsa C 1.2 benzină, cod motor Z12XE.
Mecanicul mi-a arătat un releu "5-Pin Orange Relay Speed Signal Siemens EHS GM 09185826", scos din mașinuța mea, și mi-a spus că nu funcționează în parametri.
Am căutat acest releu pe internet și îmi spune că nu este compatibil.
Nu îmi funcționează telecomanda, indicatorul nivelului de combustibil bate câmpii, ștergătorul de lunetă pornește când vrea, plafoniera mi s-a aprins, recircularea aerului la fel, coloana de direcție vibrează perioade îndelungate când trag dreapta am avut câteva chix-uri la pornirre și peate toate, am rămas fără baterie de câteva ori.
Întrebari: există acest releu pe Corsa mea?
Există echivalent pentru el?
paull4.4x4@gmail.com

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Da, aceste releu s-a montat si pe Corsa C Z12XE fabricatie 2000-2009.
De altfel, un releu este o componenta destul de comuna si isi poate gasi usor utilitatea in mai multe aplicatii, nu doar pe un anumit tip de masina. Cu siguranta exista echivalent pentru el, orice magazin de piese auto poate gasi echivalente. Dar cred ca nu va fi greu sa il gasesti si pe cel original.

| ___Y0hT explică (pentru regis):

Mulțumesc frumos pentru răspuns!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mergi la un service Opel nu la mecanicul Dorel și afli.

Răspuns utilizator avertizat