| OchiVerzi202 a întrebat:

Buna dragilor! Am si eu nevoie de parerile celor care se pricep la masini. Ma gandesc sa incerc sa-mi cumpar una prin programul rabla si nu prea stiu catre ce sa ma orientez. Vreau sa fie cat mai ieftina si cat mai buna. M-am uitat in acea lista cu cele mai ieftine masini care pot fi cumparate prin acest program si mi-a atras atentia un Renault Clio care costa putin peste 10000 euro si mi se pare frumoasa. Eu nu sunt cunoscatoare, dar cineva mi-a spus ca modelul care se vinde prin rabla are motor de 1l si e prea mic pentru caroseria aia. Voi ce parere aveti? Aveti si alte sugestii?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

În oraș, orice e pe benzina consuma, in gama ta de preț cel putin. O hibrida sau o electrica ar fi o varianta dar sunt mai scumpe.

Ar fi fost mai bun un motor de macar 1.2, 1.4, in 4 cilindri, nu în 3, cum sunt jucărelele astea, natural aspirat adică fără turbo, dar efectiv nu prea ai variante. Doar second, dar acolo e ca și cum ai da cu zarurile, șansele sunt mari să dai de cineva care vrea sa scape de o rabla in care arunci cu bani cu nemiluita. Deci cam asta e. Motorul in 3 de la Renault/Dacia nu cred că face așa mari probleme, noi avem la birou un sandero de vreo 4 5 ani care nu a făcut figuri până acum.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai altă masina ca sa beneficiezi de programul Rabla?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei ceva cat mai ieftin si nici nu ai vreo cunostinta despre masini e clar ca nu iti trebuie un motor de racheta si motorul de 1l e mai mult decat suficient pentru nevoile tale.

| OchiVerzi202 explică (pentru suntserios):

Nu sunt vitezomana, dar din ce am inteles eu de la el, ar reiesi ca daca motorul e prea mic pentru caroserie, se chinuie, deci consuma mult si se si strica mai repede.

| suntserios a răspuns (pentru OchiVerzi202):

E o masina de oras, daca nu dai in ea pe autostrada in Germania zi de zi nu cred ca te afecteaza motorul de 1

| mihai69 a răspuns:

Dacia nu e pe listă?

| OchiVerzi202 explică (pentru mihai69):

Este Logan, dar tot cu motor de 1l si costa 12500.

| VoidEternal a răspuns:

Cam asta e trendul, downsizing la capacitatea cilindrică. Pentru oraș însă e suficient.

| OchiVerzi202 explică (pentru VoidEternal):

Vezi raspunsul pe care i l-am dat lui suntserios.

| VoidEternal a răspuns (pentru OchiVerzi202):

În oraș, orice e pe benzina consuma, in gama ta de preț cel putin. O hibrida sau o electrica ar fi o varianta dar sunt mai scumpe.

Ar fi fost mai bun un motor de macar 1.2, 1.4, in 4 cilindri, nu în 3, cum sunt jucărelele astea, natural aspirat adică fără turbo, dar efectiv nu prea ai variante. Doar second, dar acolo e ca și cum ai da cu zarurile, șansele sunt mari să dai de cineva care vrea sa scape de o rabla in care arunci cu bani cu nemiluita. Deci cam asta e. Motorul in 3 de la Renault/Dacia nu cred că face așa mari probleme, noi avem la birou un sandero de vreo 4 5 ani care nu a făcut figuri până acum.

| helpforyou a răspuns:

Da, și eu îți recomand motor de 1, 2

| OchiVerzi202 explică (pentru helpforyou):

Din nefericire, un model cu motor de 1.2, nu pare sa se vanda prin rabla.