| gabytpu a întrebat:

Salut, vreau sa imi cumpar o masina (prima) si am o oferta cu un Renault Clio pe gpl la 700 euro! Cum e modelul? ca rezistenta, la piese, cheltuieli etc! Multumesc

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e Clio 1, nu merita nicaieri 700e. Daca e Clio 2, ti-l recomand.
E fiabil, econom. Piesele sunt ok la pret, unele sunt mai scumpe decat la alte marci, dar mai rezistente.

| gabytpu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Este Clio 1 din 2001, am auzit ca a schimbat chiloasa, si ca ar avea probleme la sigurante, la 3000 de lei nu merita? as vrea sa o tin macar un an. Alta masina la 1000e ce propui? Multumesc!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru gabytpu):

Daca e din 2001, banuiesc ca e modelul asta, adica Clio 2: http://starmoz.com/images/renault-clio-2001-18.jpg
Eu zic ca merita, daca a schimbat chiuloasa nu ai de ce sa-ti faci griji, cat despre sigurante, sa speram ca nu e grav, si se rezolva cu vizita la electrician/inlocuirea tabloului de sigurante.
Mie imi place modelul ala, mi-as dori si eu una 1.2 sau 1.4 benzina.
Renault-urile sunt foarte fiabile, in special cele pe benzina (+ GPL, in cazul tau).

| Marian_Codrutz_2000 a răspuns (pentru gabytpu):

Daca e din 2001, este Clio 2winking

| Marian_Codrutz_2000 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

1.4 16v, recomand!
Cuplu, fiabilitate.am scos consum de 6% dar cu Scenic ...Clio,fiind mai mic si mai usor, scoate sub 6

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Marian_Codrutz_2000):

In general, tot ce e de la Renault, mai ales pe benzina, e foarte reusit.
Sunt mult mai fiabile decat majoritatea benzinarelor nemtesti.

| Marian_Codrutz_2000 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt cu mult peste rablele nemtesti,dar asta e mentalitatea romanului, doar masinile nemtesti sunt bune...
Eu sunt foarte multumit de Reno...e Scenic, e incapator, si consumul e superb, 5 persoane in masina.si se duce peste 150 fara probleme big grin, fara check engine, fara mufe de la airbag, fara martori in bord aprinsi ca instalatia de Craciun, ca la alea nemtesti.
Am si un grup Reno pe Facebook! big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Marian_Codrutz_2000):

Sunt de acord cu tine, si am avut mai mult nemtesti.
Si in prezent am Opel, n-am treaba cu martori, lipsa de putere, ulei, etc, dar Renault e Renault! laughing
Avantajul la Opel este ca se repara 'acasa', mai usor decat o Dacie, si merge mai bine decat un VW laughing
La Renault e mai nasol cu pretul pieselor, dar cum spuneam si pe la alte intrebari, din ce am vazut in service si pe la prieteni, cand tragi linie, nu iesi mai scump decat cu o nemteasca oarecare.
Iar cand ai un 1.5 dCI in mintile lui, si te tii de majoritatea motoarelor 1.9 diesel... N-ai cum sa nu fii mandru de 'reno'. Nu mai zic de scaune, motoarele silentioase, luminile captivante din bord, etc.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca nu are ABS nu are sens sa o cumperi.
Daca are, este o masina ok.