| deyutz95 a întrebat:

am fost cu masina la mecanic si acesta a zis ca trebuie sa fac neaparat schimbul de ulei fiindca mi-a ajuns benzina la ulei, masina a stat 2 ani, da eu am nevoie sa merg cu ea 3 zile, vreau sa stiu daca risc ceva cu toate ca stiu ca trebuie facut schimbul de ulei da am nevoie de ea 3 zile

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

A ajuns benzina in ulei pe unde anume? Ala nu-i mecanic e pompier probabil, daca iti spune ca ai benzina in ulei si ca atat trebuie sa faci schimb de ulei.Cand benzina ajunge in baia de ulei treaba e grava sau ai defectiuni pe undeva, nu stiu ce masina aia, dar daca asa s-a intamplat atunci ai pompa de alimentare defecta, adica ai pompa de alimentare de aia mecanica, adica masina ta e antica sa zic asa laughing ca nu vad pe unde sa ajunga benzina in baia de uleiPoste sa stea masina si o suta de ani benzina n-are a face cu uleiu, deci mecanicu ala mai intai sati rezolve problema si dupa faci schimb de ulei. Daca faci schimb de ulei ce rezolvi? Ca ajunge benzina iar in ulei.Deci nu doara schimbi poate sa faci ci sa repari ce este defect. Daca ai nevoie doara de masina 3 zile, du masina asta la fier vechi vezi cat iei pe ea si cu banii aia inchiriezi o msina pentru 3 zile de la un cunoscut ceva si ai rezolvat problema laughing

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Si doctorii spun sa nu bei/ fumezi, fiecare face ce vrea. Eu zic -cand mergi doar sa cumperi paine ce rost are sa te imbraci pentru 10 minute, te poti duce in pijama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Daca chiar crezi ca este mai ieftin, pentru alea 3 zile inchireaza-ti o masina si gata, nu trebuie sa te mai chinui cu rovinieta si alte chesti.
Bafta!

| deyutz95 explică:

Uleuil este peste nivelul maxim de la joja

| Pirvu_Ionut_1988 a răspuns:

De fapt ti s-a ars uleiul, mai exact, pentru 3 zile nu are ce sa se intample, dar cine foloseste masina timp indelungat cu uleiul ars, poate sa isi distruga multe la motor ca de exemplu: segmenti motor si altele!

| TheBestGeorge007 a răspuns:

Verifica nivelul de ulei dupa ce masina a stat oprita cateva ore si adauga-i ulei pana la nivelul max de pe joja! Nu e ok sa circuli cu ea asa, insa daca e urgenta fa ce ti-am zis mai suswinking

| deyutz95 explică (pentru TheBestGeorge007):

Este peste nivelul maxim de la joja