Întrebare recomandată | HoTSaucE a întrebat:

Imi caut si eu o masina pe internet si as avea cateva intrebari:
-Ce se intampla daca s-au scos 3 randuri de numere rosii? Inseamna ca viitoare inmatriculare trebuie sa fie definitiva?
-Ce inseamna ca taxa este nerecuperata?
Dau funda.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ronnix a răspuns:

1) Da, viitoarea inmatriculare este obligatoriu sa fie definitiva.
2) Taxele nerecuperate sunt taxe auto ce au fost platite iar acum s-au redus sau scos si poti recupera banii platiti.
http://www.ziare.com/articole/taxa+auto+returnata

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Depinde cine le-a scos. Daca este actualul proprietar al masinii atunci poate face numai inmatricularea definitiva. Daca a fost un proprietar anterior atunci actualul proprietar mai poate obtine inmatricularea provizorie pe inca 90 de zile (de 3 ori cate 30 de zile).
2. Taxa este nerecuperata daca proprietarul care a inmatriculat masina in perioada 2007-2011 nu a cerut restituirea ei si atunci actualul proprietar o poate inmatricula fara a mai plati valoarea timbrului de mediu, in baza adeverintei de la ANAF in care sa fie mentionata nerecuperarea taxei de prima inmatriculare/de poluare.