| DeLiA95 a întrebat:

Intreb doar pe cei care cunosc foarte bine.Ma puteti ajuta va rog cu obtinerea unui permis?laughing))
Am 19 ani si vreau sa iau permisul, doar ca..nu stiu ce trebuie sa fac,unde, ce si cum.Cu ce sa incep,care sunt pasii, etapele si cam cat ar fi pretul la fiecare.Am inteles ca inainte de orele alea de Scoala de soferi cand te invata pe traseu faci niste cursuri intr-o sala unde te invata un profesor despre tot? Inainte de aceste cursuri trebuie sa citesti Legislatia sau ce anume?
Cine are timp,il rog sa-mi explice toate aceste chestii. big grin
P.Sbig grinaca port ochelari si am dioptrii destul de mari influenteaza rau examenul medical? sad
Cam ce scoala de soferi stiti mai ieftina? In pretul scolii intra si acele cursuri pregatitoare dinainte? Stiu, am multe intrebarilaughing)

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Prima data, mergi la o scoala de soferi, intrebi mai intai de costuri, iar daca iti convine, te inscrii, si te indruma ei.
Primul pas este intocmirea dosarului medical. Eu am fost norocos, am avut un instructor de nota 10, si am mers cu el in resedinta de judet, la o policlinica, si am facut toate fisele intr-o zi, iar costul a fost de 250 lei, cu tot cu mici atentii, ca sa nu stau pe la cozi. La oftalmologie nu stiu daca se tine cont de dioptrii, testul e unul simplu, conteaza doar sa vezi corect la distanta. De pe acel tablou cu caractere (la mine erau E-uri), trebuie sa vezi cat de cat bine, pe rand, cu fiecare ochi, apoi niste teste de culori, sa poti vedea numere/litere colorate, intr-un fond de culoare asemanatoare.
Eu n-am avut probleme cu nici una, baiatul care era cu mine a ratat cateva caractere marunte, dar n-a fost nici o problema. Dupa ce treci examenele medicale, in mod normal trebuie sa participi la un curs de legislatie la sediul scolii de soferi. Nu trebuie sa inveti dinainte, abia in timpul cursului ti se explica, si poti repeta si acasa. Acolo se fac si chestionare. Eu am sarit peste etapa asta laughing
Dupa cursul de legislatie (tine cam o saptamana), incepi orele de conducere (30 obligatorii, platesti mai multe daca simti ca ai nevoie), iar cand termini si conducerea, ti se da dosarul si mergi sa te inscrii la permise, unde ti se face poza pentru permis, te baga in baza de date in asteptare pentru a fi admis. Aici din nou am avut noroc de instructor, a mers cu noi.
Dupa ce esti admis la examenul teoretic (sala), si stii data examenului practic (traseul), trebuie sa anunti instructorul, sa se prezinte la acel examen, ca ai nevoie de masina pe care ai facut conducerea.
Dupa ce esti admisa si la acest examen, dosarul este semnat de catre politistul examinator, si il ia cu dansul, dupa care, in aproximativ 7 zile va sosi permisul prin posta.
Si daca tot am vorbit atat de dosar, el contine cam asa:
-toate fisele medicale
-dovada ca ai facut cursurile de legislatie + semnatura profesorului ca ai priceput ceva
-dovada ca ai facut conducerea + semnatura instructorului ca stii macar care-s pedalele laughing
-chitanta de la CEC (era 68 de lei), care achita costul livrarii permisului de conducere (am inteles ca poti sa il ridici personal, deci poti renunta la asta)
-chitanta de la primarie, in care achiti o taxa de examinare (primele 2 incercari ieftine, a 3-a scumpa);
-o hartie (adeverinta, certificat... nu mai stiu cum ii spune), de la politie, prin care dovedesti ca ai cazierul curat, deci ai dreptul la permis;
-ceva copii, buletin si parca inca ceva, nu mai stiu.
Costul total e undeva pe la 1200-1500 lei, in functie de scoala de soferi. In acest pret e inclusa si vizita la medici.
Succes!

| DeLiA95 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc foarte mult.Mi-a fost de mare ajutor raspunsul big grin

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem cum sa te ajutam pentru obtinerea permisului, tu singur trebuie sa te ajuti.
Inscrie-te la o scoala de conducere, pe cea mai ieftina o poti afla intreband la toate din localitatea ta. La inceput vei face cel putin 10 ore de legislatie rutiera. Poti incepe sa inveti legislatia rutiera si inainte de inceperea scolii, studiind, in principal, OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. si compl. ulterioare, Regulamentul de aplixare al acesteia, aprobat prin HG 1391/2006 si Ordinul MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare.
Daca vezi bine cu ochelarii nu o sa fie influentat examenul medical.

| DFA1 a răspuns:

Îți recomand să-ți iei cartea cu legislația și chestionarele. După ce ai parcurs-o o dată, te poți înscrie la o școală de șoferi(interesează-te de prețuri la tine în oraș, 600-700 lei e un preț bun). Acolo vei face și câteva ore de legislație rutieră apoi intri în trafic cu mașina. Examinarea medicală(aprox. 100 lei) nu este influențată de dioptrii atâta timp cât vezi bine. După ce ai terminat de școala de șoferi și ești sigur pe rezultatele tale de la chestionare, te duci la poliție, te înscrii să dai sala iar dacă o iei vei fi programat pentru traseu. Mașina o vei închiria de la școala de șoferi(~100-200 lei). Dacă ai luat traseul, în câteva zile te duci la poliție și îți iei permisul(eu l-am luat după 2 zile).

Spor.