| loadingusername99 a întrebat:

Buna! Intrebare despre masini! Tin sa mentionez ca sunt femeie, carnetul deja luat, deci incepatoare.
Vreau sa-mi iau un Citroen c4 cactus, ideea e daca imi sugerati sau recomandati cutie de viteze manuala sau automata? De ce?
Mersi frumos!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca iti permiti, mergi pe automata, mai ales daca o sa conduci mult intr-un oras aglomerat.
Cu cutie automata nu o sa ai nici o emotie la plecarea/pornirea din rampa. (nu o sa-ti moara motorul, nu o sa fortezi ambreiajul, caci nu poti strica ceva ce nu exista.)
Condusul e mult mai lejer, si mai placut.

Singurele dezavantaje sunt legate de pret:
++ o masina cu cutie automata e mai scumpa
++ consuma putin mai mult
++ repararea cutiei de viteze e semnificativ mai costisitoare la automate

PS: frate-meu merge maine sa vada un C4 Cactus (automat), il vrem pentru taica-meu.
E deja in varsta si nu mai simte ambreiajul cum trebuie, face niste plecari laughing)
Si-a schimbat ambreiajul de 2 ori in ultimii 4 ani.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Parca erai elev(ă)?

| loadingusername99 explică (pentru darrio2007):

Da, la liceu clasa a 12 a?

| loadingusername99 explică (pentru darrio2007):

Cred ca ai uitat ca de carnet poti sa dai la 18 ani happy

| darrio2007 a răspuns (pentru loadingusername99):

Intrebi sau imi raspunzi, ca ai pus semnul(?)
Deci nu esti femeie, mai ales ca masina ti-o cumpara parintii.
Cam scumpă. Ar trebui sa pornesti cu una mai ieftina. Una e sa lovesti o masina de 4-5000 de euro si alta una peste 8000 de euro. Merge si automata daca te descurci cu asemenea cutie de viteze.

| loadingusername99 explică (pentru darrio2007):

Am raspuns, emoji de ras il pune ca semnul intrebarii.
Ma refeream la gen(feminin/masculin).
Mersi de sugestie, dar nu vreau sa pornesc cu una mai ieftina, astfel incat nu ma atrage alta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Automata pentru oras, manuala pentru iarna, drumuri lungi si intretinere usoara.

| Goete a răspuns:

Indiscutibil, automata.
E mult mai usor si comod de condus si nu ii poti distruge ambreajul tinand piciorul pe el fara sa iti dai seama sau manevrandu-l rau, de exemplu.
Deci, eu am un Microcar care e automat dar am mai condus masina manuala a lui tata si nici nu se compara

| DeMicUnCălător a răspuns:

Automată. E mult mai ușor de condus,

| MihailVeteranu a răspuns:

Ești in bani de îți permiți.La ce multinaționala lucrezi?

| loadingusername99 explică (pentru MihailVeteranu):

Ce intreb eu, ce raspunzi tu. Este insignifiant acest lucru, dar daca chiar te intereseaza asa mult, nu lucrez. Parintii o cumpara.