| Doriand a întrebat:

Bună, locuiesc in Anglia, in anul 2020 am trimis permisul de conducere românesc la autoritatile engleze pentru a-l schimba. Am categoriile BC. Din motivul că am diabet mi-a fost eliberat un permis de conducere englezesc în februarie 2023, doar categoria B. Sincer am crezut ca l-au pierdut. În 2022 am fost in România, am declarat permisul pierdut si mi-a fost eliberat un alt permis de conducere. Acum am două permise, unul Uk si unul românesc. Dar dupa 3 ani autoritatile din Anglia trimit permisul in România la politie. Am fost căutat de politistul local, am luat legatura cu el si mi-a spus ca trebuie să ma prezint la secția de poliție sa dau o declaratie. Va rog sa-mi spuneti cum trebuie procedat, pot trimite prin poștă permisul?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa te prezinti personal la politie, ca sa dai declaratia si sa predai permisul, nu poti avea 2 permise simultan.

| Doriand explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspuns Problema este ca nu pot ajunge in România am o urgență medicală, trebuie sa merg in Turcia

| Ioandelasal a răspuns (pentru Doriand):

Atunci preda permisul la politia rutiera din judetul de domiciliu prin posta, expunand motivul pentru care o faci iar la politia locala le trimiti o scrisoare prin care ii anunti motivul medical pentru care nu te poti prezenta la data cand ai fost chemat si ca te vei prezenta dupa reintoarcerea de la tratamentul medical din Turcia.