| artem1s a întrebat:

Pe data de 17.11. 2019 am luat o amenda din cauza faptului ca am trecut pe rosu fara sa imi dau seama. Politia era in fata si m-a oprit. Am primit 600 de lei amenda si permisul mi-a fost retinut pe o perioada de 30 de zile. Nu am avut viteza, pur si simplu facusem dreapta pe intermitent si imediat dupa urmase un semafor care era defect cred. Era aproape miezul noptii, fara trafic, nu s-au produs pagube si aveam sun 50 km/h.Mentionez ca permisul meu era englezesc, l-am preschimbat pentru ca am fost plecat o perioada si aveam nevoie de dovada de domiciliu. Dupa ce a trecut acessta perioada de 30 de zile, am fost sa imi iau permisul, dar aflu ca acesta a fost trimis la Directia Rutiera Bucuresti, ca mai apoi sa aflu ca a fost trimis in UK. Am sunat la cei din UK si mi-au transmis ca nu pot gasi nicio informatie legata de permisul meu. Astfel, pe data de 7 aprilie 2020 am decis sa il dau pierdut si sa imi fac alt permis aici in Romania. La completarea dosarului, in declaratia cum ca e pierdut, am scris din greseala ca permisul a fost eliberat de autoritatile din Romania in loc sa scriu ca a fost eliberat de cele din UK. Dupa ce vede dosarul, domnul politist de la ghiseu imi spune sa iau loc ca sa facem poza, apoi ma intreaba "si cu permisul din Anglia ce facem? Ii raspund politicos ca programarea era facuta pentru acest permis, la care el imi transmite faptul ca am facut fals in declaratie si imi va face dosar penal. Imi cer scuze, ii spun ca a fost o neintelegere si il rog frumos sa ma lase sa fac alta declaratie, la care el spune sa las un numar de telefon si sa parasesc incaperea, pentru ca se vor ocupa colegii lui de dosar. Peste o saptamana primesc mesaj de la o domnisoara care s-a ocupat de cazul meu. Imi spune ca mi s-a intocmit dosar penal si voi fi chemat sa dau o declaratie pentru rezolvarea cazului. Pe data de 2 iunie 2020 sunt chemat la IPJ pentru declaratie. Dupa o luna, incerc sa o contactez pentru a afla daca s-a rezolvat ceva, la care dumneaei imi transmite ca ea nu se mai ocupa de cazul meu si ca dosarul este trimis la parchet. Nu am primit niciun raspuns din luna iulie pana acum. Am depus o cerere de urgentare a cazului pe data de 28 august dar nu am primit niciun raspuns. Asa ca apelez la voi pentru a cere un sfat in legatura cu situatia mea. Mi se pare exagerat, a trecut aproape un an de cand nu mai am permis...

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ai aflat pana acum justitia din România merge ca melcul. Iti iei frumos un avocat si el stie mai bine procedurile.

| zilog a răspuns:

Fa contestatie
mergi la tribunal
sa ceara de la primarie inregistrarile de la camerele alea de supraveghere video
apoi mergi la urmatorul tribunal
apoi fa contestatie la decizia tribunalului apoi mergi la alt proces
apoi mergi la alt proes
apoi te dau ei pe tine in judecata pentru calomie
apoi iti cer despagubiti ca a fost cum ziceau ei si nu a fost cum ziceai tu
apoi te pun sa platesti si cat au cheltuit ei cu tribunalul avocatul si oboseala si stresul si despagubire pentru oboseala adusa
apoi mergi la un tribunal mai mare si castigi si gata nu mai platesti nimic si ai scapat