| BlackBurnKEX a întrebat:

Bună, ma numesc Horațiu. Recent mi-am achizitionat un Chevrolet Cruze 2011. Astazi am accelerat masina in treapta 1 pana la 1700 RPM urmand sa schimb in treapta a 2-a unde accelerand pregresiv, fara sa apas acceleratia la podea, pe la 1500 RPM s-a auzit un sunet ciudat, un hârâit scurt si s-a simtit in pedala de acceleratie foarte putin. Asta doar cand pornesc motorul si pornesc de pe loc. Daca deja am trecut in treapta a doua de la pornirea motorul, ma opresc, motorul tot pornit, si incep din nou treapta 1 treapta 2, nu mai suna nimic. Ce ar putea fi. Un prieten mi-a spus ca e o chestie normala la masinile cu turbo. Acuma nu stiu ce sa zic de aceea va cer parerea. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu faci manevra corect! Apasa ambreiajul pana la fund, concomitent cu schimbatul vitezei.
Vezi ca, greselile de acest tip, duc la stricarea ambreiajului.

| alex495 a răspuns:

Daca aveai ambreiajul neapasat si simteai huruitul si sunetul e volanta de la ambreiaj. Daca era nitel apasat rulmentul de presiune. De oriunde ar fi e din ambreiaj. Asta e clar. MAine pleaca cu scart si zi mi daca se aude ceva