| zaharie a întrebat:

mi-am cumparat un piaggio si2 si o fost tot dezmontat, am montat la el tot motorul, variatorul, etc, tot ce tine de mecanica, dar la partea electrica nu ma pricep deloc si am doar firul de la clacson si de la stopul din spate si in rest nimic si nu stiu unde vin legate restul firelor in motor sau la bobine sau care de unde trebuie sa le trag si unde sa le leg.rog mult pe cei care ma pot ajuta cu o explicatie sau un video cu partea electrica sa ma ajute.mersi

1 răspuns:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu exista video-uri facute cu asa ceva si nici nu iti recomand sa le faci tu daca nu ai mai facut asta pana acum, este foarte mult de explicat, cartea de electrica auto are 5 volume si pentru un scuter iti trebuie cel putin doua volume din cele 5 deci vreo 300 de pagini de citit nu iti poate spune nimeni pe un forum. Cel mai bine vorbeste cu un electrician auto fiindca nu este scump si gata, sau daca ai bani un service auto dar te costa ceva mai mult!