| anonim_4396 a întrebat:

Mi-s-a stricat pompa de apa la un Fiat Punto din 2002. Piese o achizitionez eu, dar sunt curios de tarifele percepute de mecanici pentru inlocuirea piesei. Daca puteti aproxima tarifele as fi recunoscator.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde unde mergi (service mare/mic sau particulari), si cat de accesibila e pompa de apa.
Cea mai costisitoare varianta ar fi inlocuirea in service mare, iar pompa sa fie antrenata de cureaua de distributie.
Cea mai ieftina varianta ar fi la un particular, mai ales daca ai noroc sa fie pompa de apa pe curea de accesorii.
Pretul manoperei e influentat de felul in care e construita masina; daca ai de schimbat piese greu accesibile, a caror inlocuire implica demontarea altor piese, normal, pretul creste.
Insa la Fiat Punto am observat ca sunt foarte ordonate si "aerisite" sub capota, nu cred ca se pune problema sa demonteze multe piese pentru a ajunge la pompa de apa.
Ai putea plati in jur de 100 de lei, sau mai mult; cum zice colegul, 220 lei in service mare, inca e ok. Inlocuirea pompei implica si golirea/umplerea si aerisirea circuitului de racire/climatizare, chestie care dureaza 'oleaca'.

2 răspunsuri:
| kurinkita a răspuns:

Depinde de cum e gandit tariful. Chiar joi mi-am schimbat si eu pompa de apa la una din masini si m-a costat manopera ~220 RON (taxare 60 RON/ora).

| BeBeRHv a răspuns:

30 de lei sau 50 lei depinde unde mergi